Манастириште (Требовле)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Манастириште
археолошко наоѓалиште
Манастириште is located in Македонија
Манастириште
Местоположба на Манастириште во Македонија
Местоположба 41°45′30″N 21°7′54″E / 41.75833° N; 21.13167° E / 41.75833; 21.13167Координати: 41°45′30″N 21°7′54″E / 41.75833° N; 21.13167° E / 41.75833; 21.13167
Основни податоци
Име Манастириште
Место Требовле
Општина Македонски Брод
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква

Период среден век
Портал „Археологија“

Манастириштеархеолошко наоѓалиште во поречкото село Требовле. Претставува црква од средниот век.Откриен е за време на археолошките испитувања кога се градела акумулацијата Козјак.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]