Манастириште

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Манастириште - средновековна црква. Северно од флотацијата на рудникот Саса, кај месноста Пешов Рид се наоѓаат остатоци од мала еднокорабна црквичка. [1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996).Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069