Прејди на содржината

Манами Оку

Од Википедија — слободната енциклопедија
Манами Оку
Изворно име奥 真奈美
Роден(а)22 ноември 1995(1995-11-22)(28 г.)
ПотеклоТокио, Јапонија
ЗанимањаПејач
Период на активност2006–2011, 2018– денес
ИздавачиКинг Рекордс, Флејв Енетертејнмент
СоработнициAKБ48

Манами Оку (родена на 22 Ноември 1995 во Токио) е јапонска пејачка. Таа била претходен член на јапонскиот женски бенд АКБ48. Таа го направила своето деби во Февруари 2006 како член на "Тим К". Мајката на Оку е јапонка, а нејзиниот татко е италијанец.

Подоцна била префрлена во тимот Б.

Оку дипломирала на АКБ48 во април 2011 година, кога имала само 15 години и ја напуштила музичката индустријата за да се фокусира на студиите. На 5 март 2018 година, било објавено дека Оку припаѓа на компанијата за таленти Флејв Ентертејнмент.[1]

Од 31 јануари 2020 година, таа повеќе не е дел од Флејв Ентертејнмент по официјална објава на друштвените мрежи.[2]

Кариера[уреди | уреди извор]

Оку е родена на 22 ноември 1995 година во Токио, Јапонија. Во 2006 година, таа била на аудиција за АКБ48 и била дадена на тимот К. Таа исто така била член на подгрупата АКБ48 Хонегуми (групата била формирана за детско телевизиско шоу во 2007 година). Таа била префрлена во тимот Б на 23 август 2009 година. Оку објавила соло сингл наречен „Катацумури“ во 2011 година. Песната била искористена како тематска песна за аниме на Образовната телевизија НХК, наречено Ојарумару .[3]

Таа одиграла помали улоги во драмите на АКБ48 Маџисука Гакуен (2010) и Сакура Кара но Тегами (2011). Оку дипломирала на АКБ48 во април 2011 година.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Соло песни[уреди | уреди извор]

Наслов Датум на издавање Позиции на графикони Продажба
( Орикон )
Орикон
Неделен графикон на песни
Билборд Јапонија

Најдобри 100

РИАЈ

Дигитален графикон на песни

Прва недела Вкупно
"Катацумури" 26 јануари 2011 година 2 4 2 145.871 188.781

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 元AKB48・奥真奈美が7年ぶり芸能界復帰 『関コレ』皮切りに活動再開へ. Former AKB48 · Oku Manami returns to the entertainment world for the first time in 7 years (in Japanese).
  2. Manami Oku's report of leaving Flave Entertainment on her official Instagram.
  3. „おぐまなみ デビュー!!. Manami Oku debut!! (in Japanese)“. Архивирано од изворникот на 2020-07-30. Посетено на 2021-09-26.