Мама Рома (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Мама Рома е италијански филм од 1962 година, во режија на Пјер Паоло Пазолини, кој е автор и на сценариото. Главните улоги ги играат: Ана Мањани и Еторе Гарофоло. Филмот е снимен во црно-бела техника, со моно звук.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува тешкиот живот на една римска проститутка (ја игра Мањани), која на сите начини се обидува да му обезбеди пристоен живот на својот син....[1]


Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 835, 27.6.2014, стр. 18.