Мама Окло

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Цивилизација на Инките
Општество
кечуански јазик
Сапа Инка
образование
религија
митологија
архитектура
патен систем
армија
земјоделство
кујна
Историја
Кралство Куско
Тавантинсују
шпанска колонизацијаМама Кора Окло[1] во митологијата на Инките била мајка и божица на плодноста. Според легендите, таа била ќерка на Инти и Мама Квила, а според други легенди таа е ќерка на Виракоча и Мама Коча. Таа била сестра и сопруга на Манко Капак.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „EL PRIMER NVEVA CORÓNICA“.

Поврзано[уреди | уреди извор]