Мало Езеро (Плитвички Езера)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мало Езеро
Malo jezero
Мало Езеро Malo jezero -
Координати 44°52′23″N 15°36′8″E / 44.87306° СГШ; 15.60222° ИГД / 44.87306; 15.60222
Земји во сливот Хрватска Хрватска
Површина 0,01 км2
Најг. длабочина 10 м
Надм. височина на површината 605 м

Мало Езеро или Мали Јовиновац – едно од шеснаесетте Плитвички Езера. Се наоѓа во групата на Горни Езера и зафаќа површина од 0,01 км². Надморската висина му е 605 м, а најголемата длабочина 10 метра.[1][2] Водата ја добива од Црна и Бела Река, кои непосредно пред Прошќанското Езеро се здружуваат во реката Матица. Од соседните езера одвоено е со туфовски бариери и поврзан е со слапови. Растителниот свет го сочинуваат бројни видови, од кои некои се ендемски и заштитени. И заштитени животински видови нашле засолниште во подрачјето на Големото Езеро.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]