Малокоњарска парохија

Од Википедија — слободната енциклопедија

Малокоњарска парохија — македонска православна парохија, дел од Прилепското архијерејско намесништво на Преспанско-пелагониската епархија на МПЦ - ОА. Парохијата е со седиште во црквата „Рождество на Пресвета Богородица“ во Мало Коњари и ги опфаќа селата Мало Коњари, Големо Коњари, Кадино Село и Боротино. Парохиски свештеник е Александар Николовски.[1]

Цркви[уреди | уреди извор]

Ова е список на црквите во парохијата.[2] Можно е списокот да е нецелосен.

име населено место изградена слика
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“
(парохиски храм)
Мало Коњари
Црква „Св. Троица“ Големо Коњари
Црква „Рождество на Пресвета Богородица“ Кадино Село
Црква „Св. Марина“ Боротино 1862

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Малокоњарска парохија“. Преспанско-пелагониска епархија. Посетено на 4 јануари 2022.
  2. Јелена Павловска, Наташа Ниќифоровиќ и Огнен Коцевски (2011). Валентина Божиновска (уред.). Карта на верски објекти во Македонија. Менора - Скопје: Комисија за односи во верските заедници и религиозните групи. ISBN 978-608-65143-2-7.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: 41°19′59″N 21°27′43″E / 41.33306° СГШ; 21.46194° ИГД / 41.33306; 21.46194