Прејди на содржината

Малком (фудбалер)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малком

Малком Филипе де Силва Оливеира (роден на 26 февруари 1997), или едноставно Малком,[1] е бразилски професионален фудбалер кој игра како напаѓач за шпанскиот клуб Барселона.

Тој ја започна својата кариера во Коринтјаните, што го направи своето професионално деби во 2014 година и освојувањето на 2015 Campeonato Brasileiro Série Еден. Во јануари 2016 година, тој е префрлен во Бордо, каде што тој играше 96 вкупно натпревари и постигна 23 гола, во текот на следните две и пол години. Тој потпиша за Барселона за почетна плата од €41 милиони евра во 2018.

Клупска кариера[уреди | уреди извор]

Коринтјаните[уреди | уреди извор]

Роден во Саун Пауло, Малком ја започна неговата младинска кариера во родниот град во клубот Коринтјани.

Тој беше повикан од страна на тренерот на Mano Menezes во првиот тим и го направи своето професионално деби, на 19 Март, 2014 година во Copa do Brasil првиот круг игра далеку да де Баија Feira, играше последните десет минути во кој победи 2-0  на местото на Jádson.[2] Четири дена подоцна, тој го направи својот единствен изглед на Campeonato Paulista сезона, доаѓа на околу истата марка за Luciano во 3-0 домашна победа над Atlético Sorocaba.[3]

Бордо[уреди | уреди извор]

Малком игра за Бордеаукс во 2017

Барселона[уреди | уреди извор]

На 24 јули 2018, шпански клуб Барселона најави потпишување на Malcom на пет-годишен договор за пријавени таксата од 41 милиони евра, плус дополнителни €1 милион евра во бонуси.[4][5] Коринтјаните добиени од 2,5% на надоместокот.[6]

Тој претходно беше блиску до влезот на Рома, навивачите го чекаа да пристигне на аеродром[7] и спортски директор Monchi во која се наведува дека Италијанците ќе ја разгледа преземање на правни мерки против Барселона.[8]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. https://forvo.com/search/Malcom/pt/
  2. „Corintiano, Malcom se emociona com estreia“ [Corinthian Malcom excited with debut] (португалски). Tudo Timão. 20 March 2014. Посетено на 27 July 2018.
  3. „Corinthians 3 X 0 Atlético Sorocaba“ (португалски). Meu Timão. 23 March 2014. Посетено на 27 July 2018.
  4. „Agreement with Girondins de Bordeaux for the transfer of Malcom“. FC Barcelona. 24 July 2018. Посетено на 25 July 2018.
  5. „Le Barça annonce le transfert de Malcom (Bordeaux)“ [Barça announces the transfer of Malcom (Bordeaux)]. L'Équipe (француски). 24 July 2018. Посетено на 24 July 2018.
  6. „Corinthians receberá R$ 4,5 mi com ida de Malcom ao Barcelona“ [Corinthians will receive R$4.5m from Malcom's transfer to Barcelona] (португалски). R7. Estado. 24 July 2018. Посетено на 27 July 2018.
  7. „Roma fans waiting at the airport for Malcom go home empty handed“. 24 July 2018. Посетено на 25 July 2018.
  8. „Barcelona sign Bordeaux's Malcom for £36.5m as Roma consider legal action“. 24 July 2018. Посетено на 25 July 2018.