Малколм Х (филм)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Малколм Х е американски игран филм, во режија на Спајк Ли. Главните улоги ги играат: Дензел Вашингтон, Анџела Басет и Алберт Хол.

Содржина[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува животот на Малколм Х, водачот на радикалната огранизација на Црнците во САД, "Црни пантери". Филмот го следи хронолошки неговиот живот, од детството, кога тој бил ситен криминалец, преку членството во "Нацијата на исламот", па сè до неговото убиство.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Антена, број 822, 28.3.2014, стр. 15.