Прејди на содржината

Мали жени (филм од 1994)

Од Википедија — слободната енциклопедија

„Мали жени“ (англиски: Little Women) — американски филм од 1994 година, режиран од Џилијан Армстронг, заснован врз истоимениот роман на Луиз Меј Олкот од 1868 година. Главните улоги ги играат: Сузан Сарандон, Винона Рајдер, Кристијан Бејл, Клер Дејнс, Кирстен Данст.[1]

Синопсис[уреди | уреди извор]

Во филмот се прикажува судбината на семејството Марч — мајка со четири ќерки (темпераментната Џо, убавата Мег, нежната Бет и романтичната Ејми) кои растат во Нова Англија во текот на Граѓанската војна...

Наводи[уреди | уреди извор]