Прејди на содржината

Малин Олсон

Од Википедија — слободната енциклопедија

Малин Изабел Софи Дос Сантос Кардосо Олсон (родена на 19 март 1982 година) [1] е шведска телевизиска водителка и поранешна пејачка и кралица на убавината.

Малин Олсон во август 2013 година

Олсон била крунисана за Мис на Шведска во 2001 година, Олсон продолжила да ја претставува Шведска на Мис Универзум 2001 година во Порторико . [2] [3] Откако го завршила своето владеење како Мис на Шведска, таа потпишала да стане членка на музичката група за девојки NG3, која објавила неколку успешни музички синглови помеѓу 2002 и 2003 година, а потоа се распадна. [2] Во 2005 година, Олсон била фатена од страна на The Voice TV во Шведска и Вецко Ревин да води емисија на музичката мрежа, набргу потоа таа била ангажирана од SVT да го претстави детското шоу Bobster кое таа го презентирала оттогаш. [2] Олсон е претставување на СВТ деца покажуваат Sommarlov од 2010 година, а исто така го претстави игра шоу Minuten, Magiskt и Hela Sveriges Fredag [4] меѓу другите, исто така, покажува на СВТ. [2]

 

  1. „Malin Dos Santos Cardoso Olsson fyller år den 19 Mars“. Birthday.se. March 19, 1982. Архивирано од изворникот на March 9, 2014. Посетено на October 6, 2012.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Malin Olsson vill tända lägerelden – Nöje“ (шведски). arbetarbladet.se. Архивирано од изворникот на June 25, 2012. Посетено на October 6, 2012.
  3. „Pageant News Bureau (PNB) – Pageant News“. Pageant.com. Архивирано од изворникот на January 31, 2010. Посетено на February 9, 2010.
  4. 'Hela Sveriges fredag' SVT:s nya helgsatsning“. Aftonbladet (шведски). December 17, 2012. Архивирано од изворникот на December 20, 2012. Посетено на January 25, 2013.