Прејди на содржината

Малин Крепин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малин Крепин Malin Crépin.jpg
Малин Крепин

Малин Крепин (родена на 22 август 1978 година, во Стокхолм), е шведска глумица. Таа глуми во неколку филмови. Нејзината најпозната улога е Аника Бенгзтон во шведската серија „Случај“.[1]

Живот и кариера

[уреди | уреди извор]

Малин Крепин е родена во Стокхолм во 1978 година. Од 1998 до 2002 година, таа студирала во театарската академија во Малме. Оттогаш, таа била активна во Градскиот театар во Стокхолм и во Шведскиот национален театар, во Стокхолм.

Крепин исто така, глумела во филмови и телевизиски серии.[2] Таа во 2012 година глумела во главната улога на новинарката Аника Бенгцон од книгите на шведскиот романописец Лиза Марклунд.[3]

 • 2008: Награда „Rising Star“ за најдобар новодојденец на годината на Меѓународниот филмски фестивал[4]
 • 2010: Номиниранa за наградата Guldbagge за најдобра глумица во филмот In Your Veins[5]

Филмографија

[уреди | уреди извор]
 • 2003: Асистентот (краток филм)
 • 2003: Мифо, како Ана
 • 2005: Ласер-човек (ТВ-серија), како Аника
 • 2007: До борба (ТВ минисерија), како Нина
 • 2009: Во твоите вени како Ева (I skuggan av värmen)
 • 2010: Корнелис, како Ингалил Ренберг
 • 2010: Последната зима (ТВ филм), како Герда Хофнер
 • 2011: Осло, 31ви Август, како Малин
 • 2011: Луѓето се сосема небитни (краток филм)
 • 2012: Кируна Кигали (краток филм), како Нина[6]
 • 2012: Аника Бенгцон - Нобеловата последна желба
 • 2012: Аника Бенгцон - Прајм тајм (ТВ филм)
 • 2012: Аника Бенгцон - Студио секс (ТВ филм)
 • 2012: Аника Бенгцон- Црвениот волк (ТВ филм)
 • 2012: Аника Бенгцон - Доживотно (ТВ филм)
 • 2012: Аника Бенгцон - Место на Сонцето (ТВ филм)
 • 2014 година: Лулу (краток филм,) како Лулу
 • 2015: Најлон (краток филм), како Изабел
 • 2016 година: Медиумот, како Марта
 • 2016 година: Сејмблод[7]
 • 2000: Пуканки
 • 2002: Поглед на мостот
 • 2002: Старк
 • 2004: Ноќен сон среде лето
 • 2005: Прекрасен нов свет
 • 2006: Терминал
 • 2006: Малиот Ејлоф
 • 2008: Девици
 • 2008: Мемоарите на Дана Политковскаја
 • 2008: Презимување
 • 2016: Игрите на Јејмс
 1. „Reporterin Annika Bengtzon (Malin Crépin) muss über den Mord an einer berühmten Fernsehmoderatorin berichten - Foto - FOCUS Online“. focus.de. Посетено на 2018-11-11.
 2. „Alle Filme - Ein Fall für Annika Bengtzon - ARD“. Das Erste. Посетено на 2018-11-11.
 3. „Ein Fall für Annika Bengtzon - Film“. cinema.de. Посетено на 2018-11-11.[мртва врска]
 4. „New Rising Star Award to Malin Crepin“.
 5. „Tidigare år“.
 6. https://vimeo.com/44194676 Teaser on Vimeo
 7. „Sameblod (2016)“. IMDb. Посетено на 2018-11-11.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]