Малена Ернман

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малена Ернман април 2012
Малена Ернман

Сара Малена Ернман (родена на 4 ноември 1970 година) е шведска оперска пејачка. Покрај опери и оперети, таа исто така имала изведено шансони, кабаре, џез и се појавувала во мјузикли. Таа е член на Кралската шведска академија за музика. Ерман ја претставувала Шведска на Евровизија 2009 година во Москва.

Живот и кариера[уреди | уреди извор]

Ернман настапувала во Скансен во Стокхолм за време на Шведскиот национален ден во јуни 2016 година

Биографија[уреди | уреди извор]

Ерман е родена во Упсала, Шведска, ги поминала детството и училишните години во Сандвикен и се школувала на Кралскиот колеџ за музика во Стокхолм, Музичкиот конзерваториум во Орлеанс, Франција и училиштето на Кралската шведска опера. Таа е мажена за глумецот Сванте Тунберг и заедно имаат две ќерки: пејачката Беата Ернман и климатската активистка Грета Тунберг.

Опери[уреди | уреди извор]

Во 1997 година, Ернман пеела во премиерата на операта на Ивар Халстром од 1897 година, Малата Карин, во Вадстена; Магазинот „Опера “ забележал дека „значењата на Малена Ерман биле многу експресивни како принцезата Сесилија, сестрата на кралот Ерик XIV“. Во 1998 година, нејзината Розина во Берберот од Севиља во Кралската опера во Стокхолм била опишана како „прикажување импресивна техника“ и „обликување на ликот со потсмевање на добриот хумор“. Истата година, таа ја пеела Каја во премиерата на „Градот“ на Свен-Дејвид Сандстром од Леиф Сегерштам, исто така, во Кралската опера во Стокхолм, каде што еден рецензент коментирал дека „во вокалниот фокус и израз, нејзиниот целосен, богат глас не е толку далеку зад Бартоли“. Во јули 1999 година, Ерман ја отпеала улогата на панталоните на Зингберг во премиерата на Градината на Џонас Форсел во палатата Дротнингхолм во Стокхолм, под диригентство на Рој Гудман, првата нова опера што била премиерно изведена во театарот во модерно време.

Во Брисел во 2000 година,Нерон во Агрипина на Хендл, заедно со Розмари Исус "Попеа и Ана Катерина Антоначи" Агрипина. Во 2013 година, таа се вратила на оваа улога во „Гран театар дел Лицеу“ во Барселона во продукција на Дејвид МекВикар, спроведена од Хари Бикет.

Ерман има отпеано неколку главни улоги во Берлин, вклучувајќи ги и „Черубино во Бракот на Фигаро и Зерлина во Дон Џовани“ и двете под диригент Даниел Баренбоим. Таа, исто така ја извела Росина во Росини Севилскиот бербер во Државна опера во Берлин и финската национална опера. Во Кралската опера во Стокхолм, таа исто така ја испеала насловната улога во Кармен.

Ерман работела и со диригент Рене Џејкобс во улогите на Нерон во Агрипина, Роберто во Скарлати е Гризелда и Дијана во Ла Калисто на Кавали.

Во 2001 година, таа го пеела Сесто во Џулио Цезаре на Хендел на фестивалот во Дротнингхолм. Таа се појавила и на фестивалот во Глиндебурн во 2002 година пеејќи ја Ненси на Алберт Херинг и во 2003 година пеејќи го принцот Орловски во филмот „Лилјакот“ на Јохан Штраус, кој исто така била изведуван и емитуван во Би-Би-Си Промс таа година. За време на сезоната 2003/2004 година, Ерман ја пеела Дона Елвира во Дон Џовани во Ла Монаје во Брисел. На фестивалот Аикс-ен-Прованс таа година, таа настапила како Лихас во Херкул со Процутот на уметноста под диригент Вилијам Кристи, улога која подоцна била оживеана во Париската опера и Виенскиот фестивал. Во текот на пролетта и летото 2005 година, таа ја извела главната улога во филмот на Филип Босманс, Џули на Ла Мона, Виенскиот фестивал и Екс-ен-Прованса. Во пролетта 2006 година, таа ја отпеала главната улога на Дидо и Енеј со Вилијам Кристи на Виенскиот фестивал.

Во 2006 година, Ернман го имала своето деби на фестивалот во Салцбург како Аниос во Милоста на Тито под диригентство на Николаус Харнкокур. Во 2007 година, нејзините улоги ги вклучија Сесто во Џулио Цезаре со Рене Џејкобс во Виена, Черубино во Ле нозе ди Фигаро со Даниел Хардинг во Екс-е-Прованса и Нероне во Л'икороназионе ди Попеа во Амстердам. Во 2008 година ја пеела Анџелина во Ла Ценерентола со Кралската шведска опера и Дидо и Енеас со Кристи и Опера-комика во Париз. Во 2009 година таа ја репродуцирала Анџелина во Ла Ценерентола со Опер Франкфурт и Шведската кралска опера, а Дидо во Дидо и Енеас со Кристи во Виена и Амстердам. Во 2010 година, таа ја отпеала кастрато улогата на Идаманте во Идоменео под Џереми Рорер во Театарот де ла мона во Брисел, каде што нејзиниот „жесток“ приказ на принцот бил „како родот роден, нејзините напори наградени со вклучување на обично се сече аријата „Не, ла морте“. Виена ја видела во насловната улога на Серс од Хендел во октомври 2011 година во Театарот на де Виен, и следната сезона таа ја пеела Едуиџ во продукцијата на Роделинда на Хандел, предводена од Николас Харнонкур, во истата куќа, подоцна објавена на ДВД На Назад во градот како Елена во Жената на езерото во август 2012 година, таа била „импресивна...се справувала со вокалните тешкотии со апломб и управувала со екстра драматичните барања што и биле поставени со вистинска експресивност“. Таа го додала Беатрис на својот репертоар во 2013 година во претставите во Театар ан дер Виена од доцната оперско-комика на Берлиоз.

Таа ја отпеала Габриела во шведскиот мјузикл „Како што е во рајот“, базиран на истоимениот филм од 2004 година, со зборови на Кеј Полак и Карин Полак и со музиката на Фредрик Кемпе, чија премиера била во Оскарштатерн во септември 2018 година.[1]

Концерти[уреди | уреди извор]

Во раните рецитали на шведското радио беа вклучени Рахманинов во 1994 година, „Условениот кошмар“ од Олов Олофсон, песни од Гунар де Фрумери и еклектична мешавина од Фауре, Дебиси, Џоливет, Равел, Бизе, Барбер, Ајвс и Лерер во 1996 година, Брамс Лидер и дела од Карлид, Малер и Берио во 1998 година. Ерман има изведено и неколку концертни дела. На фестивалот во Салцбург, таа ја отпеа Моцарт „Саем за сиропиталишта“ со диригентот Франс Бриген. Таа ги извела „Народни песни“ на Берио со Кралската филхармонија во Стокхолм под водство на Карло Риси, и на фестивалот Вербиер со Густаво Дудамел. Таа ја отпеала на светската премиера на „Ноќни пеења" од Фабијан Милер со оркестарот Цирих Тонал. Во Минеаполис, таа ја отпеала „Реквием“ на Моцарт со Арнолд Остман.

2009 Мелодифестивален и Евровизија[уреди | уреди извор]

На 28 ноември 2008 година, било објавено дека Ерман ќе влезе во Мелодифестивал 2009 за Евровизија 2009 со песната „Гласот“, напишана од Фредрик Кемпе. На 28 февруари 2009 година, Ернман настапила во четвртото полуфинале на Мелодифестивален во Малме и станала финалист. Таа победила на финалето на 14 март во Глоуб арената во Стокхолм и ја претставувала Шведска на Евровизија во Москва. Таа се квалификувала како финалист на 12 мај и настапила во финалето на 16 мај, каде што завршила на 21 место со 33 поени. „Гласот“ бил првиот шведски запис што содржел значителна количина француски текстови; напишан е од самата Ерман, која течно зборува француски.

Ерман открила дека фустанот за Евровизиска перфоманса коштал 400.000 круни (37.471) и бил направен од страна на дизајнерот Камила Тулин. Пејачката Деа Норберг се придружила на Ернман како една од хорските девојки. Ерман подоцна учествувала во рундата Втора шанса на Мелодифестивален 2015 како гостин пејач за влезот на Бехранг Мирис.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Ерман е во брак со шведскиот глумец Сванте Тунберг. Нивната ќерка Грета Тунберг се прославила низ целиот свет кога иницирала штрајк на училиште за климата. Во август 2014 година, 11-годишната Грета одеднаш престанала да јаде, да зборува, да чита или да сака да прави нешто. Оваа состојба траела неколку месеци додека конечно не и бил дијагностициран Аспергеров синдром. Акутниот период на состојбата на нејзината ќерка ги погодило Ерман и нејзиното семејство до тој степен што таа имала три грешки за време на нејзината професионална активност и пет настапи морале да бидат откажани. Откако кризата била надмината, таа се обратила до националниот дневен весник Експресен, кој детално го објавил тоа, бидејќи сакала да им помогне на другите семејства во слична ситуација.

Ерман била политички активна во поддршка на Парискиот договор против климатските промени; таа напишала колаборативно дебатно дело во Денешни вести. Со нејзиниот сопруг, таа ја напишала книгата „Сцени од срце“ за нејзиното семејство, животната средина и одржливоста.

Награди[уреди | уреди извор]

 • 2010: назначена за Ховсонгерска (осветлена „[кралска] дворска пејачка“) од Карл Шеснаесетти Густаф од Шведска[2]
 • 2017: WWF-Шведска „Еколошки херој на годината“[3]

Дискографија[уреди | уреди извор]

Албуми[уреди | уреди извор]

 • 2000: Наивна (КМХ) - песни од Олов Олофсон, Бо Линде, Брор Самуелсон, Сандстром, меѓу другите, со ансамбл во режија на Кричан Ларсон
 • 2001: Кабаре песни - песни од Вилијам Болком, Курт Вајл, Фридрих Холандер и Бенџамин Бритен ; со Бенгт-Оке Лундин, пијано (БИС)
 • 2003: Песни во сезоната (Ниторп музика) - песни поврзани со природата и годишните времиња од Менделсон, Григ, Респиги, Сторм, Копланд, Кохлин, Малер, Гефорс, Шрекер, Фауре, Лист, Финзи, Сибелиус, Чајковски и Џенефелт. Со Франциска Скуг (пијано), снимена во јануари 2002 година во шведското радио во Стокхолм.
 • 2003: Моја Љубов - оперски арии (од Росини, Бизе, Моцарт) и песни (од Равел, Легранд, Моцарт, Шуберт, Елингтон, Линдберг, Нилсон ) аранжирани со придружба на гитара од Матс Бергстром (БИС)
 • 2009 година: Гласот на северот - „поп -дела“, „Еден чекор од рајот“, „Гласот“, „Моето место на земјата“, „Секогаш бесплатно“, „Што станува љубов“, „Убаво е да се каже“, “ Денови без здив “,„ Пердус “,„ Трагедија “,„ Сите изгубени утре “; и арии 'Кога заминав(Пучини),„Ти што знаеш“ (Моцарт), песна на Солвејг од Пир Гинт (Григ),„О драг мој тато“ (Пучини), 'Ведраи, карино' (Моцарт), " Глас токму сега" (Росини), "Дозволете ми да плачам“ (Хендел), "Драг мој Бен"(Џиордани), "Нема повеќе тажно" (Росини), "Никогаш немаше сенка " (Хендел) и " Кога јас сум положен во земјата '(Персел), под водство на Алберто Холд-Гаридо. Записот е посветен на „моите ќерки Грета и Беата и на мојот сопруг Сванте“.
 • 2010 година: Санта Лусија - Класичен Божиќ (Божиќен албум)
 • 2011 година:Цветна работа (Рокси Рекордингс / Универзална)
 • 2013 година: Јас декемвриски
 • 2014: СДС ( Четири песни за Малена и Миса бревис од Свен-Дејвид Сандстром, со Musica Vitae, Густаф Шоквист Камарко под диригентство на Густаф Сјеквист)
 • 2015: Доаѓање
 • 2016 година: Свериге
Други
 • Алфред Шнитке : Симфонија број 2 „Св. Флоријан '; Камерен хор Микаели, Кралска Стокхолмска филхармонија под диригентство на Леиф Сегерстам, со Гаран Елијасон, Микаел Белини, Торкел Борелиус (БИС, 1995)
 • Ноќни скандирања - циклус песна од Фабијан Милер, со оркестарот на Филхармонија, диригиран од Дејвид Зинман (Кол легно)
 • Морис Дуруфле : Реквием, оп. 9 со шведскиот радио -хор. Снимено 2004 година, Стокхолм.
 • Свен-Дејвид Сандстром : Високата миса, со оркестарот Гивандхаус Лајпциг и МДР Чор Лајпциг, Херберт Бломштет . ДГ, 2005 година
 • Романтични шведски вокални дела том. 2, со Оле Персон, Бенгт-Оке Лундин. Вклучува Густав Нордквист: Тре Бо Бергман -диктер; Ингемар Лилјефорс : Тре Сангер „Избраниот“, Јаг вантар манен и Лаг дин рака и мин ом ду хар страст; Окe Уден : Три песни од Шансони де Билитис; Хилдинг Холнс : Женски Диктер „Во шумата ноќе“, Оп. 17 (Фоно Суесија, 2005)
 • Берио: Народни песни - дел од „Verbier Festival: 25 Years of Excellence“, со Verbier Festival Orchestra под диригентство на Густаво Дудамел (снимен јули 2005 година) (Дојче Грамофон)
 • Арии од Јохан Кристоф Бах "О, да имав доволно вода", Вакри "Ламентирај" и JS Bach "Колку жалам за погрешното срце" од Кантата BWV 170, со Ансамбл Матеус, во режија на Џnан-Кристоф Спиноси, дел од „Мироар“ (2013, Дојче грамофон)
 • Моцарт: Така и сите тие, K588; со Кристофер Малтман, Симон Кермес, Кенет Тарвер, Константин Волф, Ана Касијан; MusicAeterna, Теодор Актуелис (Сони, 2014) - како Дорабела

Слободни[уреди | уреди извор]

 • 2009 година: " Гласот " - испеана на Евровизија 2009 година
 • 2010 година: "Моето место на земјата"

ДВД[уреди | уреди извор]

 • Штраус: Die Fledermaus со Памела Армстронг, Томас Ален,Љубов Петрова, Хакан Хагегард, Лондонска филхармонија, Владимир Јуровски . Снимено во Глиндебурн 2003 (Опус Арте) - принцот Орловски.
 • Хендел: Херкулес со Вилијам Шимел, Ојс ДиДонато, Тоби Спенс, Лесарс Лес Артс, Вилијам Кристи . Снимено на Festival d'Aix-en-Provence 2004 (Bel Air Classiques)-Лихас.
 • Boesmans: Џуллја со Гери Magee, Керстин Avemo, Камерниот оркестар на ла Monnaie, Казуши Оно . Aix -en Provence 2005 (Bel Air Classiques) - насловна улога.
 • Персел: Дидо и Енеас со Кристофер Малтман, Лес Арти Флорисанти, Вилијам Кристи (диригент). Снимено во Париската опера опека 2008 (FRA) - Дидо.
 • Хендел: Роделинда со Даниел де Низе, Бејун Мехта, Курт Стрејт, Концентус Музикус Виена, Николаус Харнкокур . Снимено во Театарот ан дер Виен, 2011 година (Белведере) - Едуиж.
 • Моцарт: Дон Џvanовани со Ервин Шрот, Ана Нетребко, Лука Писарони, Чарлс Кастроново, Катија Драгојевиќ, Балтасар-Нојман-оркестар, Томас Хенгелброк (Сони) 2013-Дона Елвира.

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. Expressen report 'Malena Ernman har publiken i sin hand' mentioning the musical, accessed 18 April 2019.
 2. „Anna Larsson, Malena Ernman and Miah Persson are appointed court singers“. Swedish Royal Court. Архивирано од изворникот на 2021-11-20. Посетено на 14 August 2015.
 3. „Artisten Malena Ernman och biologen Rebecka Le Moine utsedda till Årets Miljöhjältar av WWF“. WWF Sweden. 5 October 2017.

 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]