Малезиски батик

Од Википедија — слободната енциклопедија

Малезискиот батик е батик текстилна уметност во Малезија, особено на источниот брег на Малезија ( Келантан, Теренгану и Паханг ). Најпопуларните мотиви се лисјата и цветовите. Малезискиот батик на кој се прикажани луѓе или животни се ретки бидејќи исламските норми забрануваат животински слики како украс. Сепак, темата за пеперутки е чест исклучок. Малезискиот батик е познат и по своите геометриски дизајни, како што се спиралите. Начинот на изработка на малезиски батик е исто така сосема различен од оние на индонезискиот јавански батик, шаблонот е поголем и поедноставен, тој ретко или никогаш не користи канта за да создаде сложени обрасци и многу се потпира на методот на сликање со четка за нанесување бои на ткаенини. Боите, исто така, имаат тенденција да бидат полесни и поживописни од јаванскиот батик со длабока боја.

Во согласност со концептот на Малезија, малезиската влада сега го одобрува малезискиот батик како национален фустан на секое ниво на општата популација, со тоа што локалните дизајнери создаваат нови дизајни на батик кои ја одразуваат идејата за Малезија.[1]

Во Малезија, батикот се смета и за културна икона, со „Денот на малезискиот батик“ (на малајски : Хари Батик Малезија ) кој се слави секоја година на 3 декември. Многу Малезијци продолжуваат да носат малезиски батик секој ден и за секојдневни и за свечени настани.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Цртеж на малезиски батик

Потеклото на производството на батик во Малезија, познато е трговските односи меѓу Кралството Мелају во Џамби и јаванските крајбрежни градови напредуваа од 13 век, северните крајбрежни области каде што се произведува батик во Јава (Циребон, Ласем, Тубан и Мадура) имаа влијание врз Џамби. батик. Овој џамби (суматрански) батик, како и јаванскиот батик, влијаеле на занаетот со батик на Малајскиот полуостров .[3]

Според Музејот за културна историја на Осло, со сигурност е познато дека Јаванците влијаеле на малезиското правење батик технички, како и во развојот на дизајните. Во рана фаза, Малезијците користеле дрвени блокови за да произведуваат текстил како батик. Уште во 1920-тите јавански производители на батик воведоа употреба на восок и бакарни блокови на источниот брег на Малезија. Производството на рачно нацртан батик во Малезија е од неодамна и е поврзано со јаванскиот батик тули.

Комерцијалното производство започна во 1960-тите. Овој занает има развиено своја посебна естетика и дизајн, особено за Малезија. Новиот малезиски батик е јасно различен од јаванската традиција на рачно насликани батици.[4]

Малезискиот батик може да се најде на источниот брег на Малезија, како што се Келантан, Теренгану и Паханг, додека батикот во Џохор јасно покажува јавански и суматрански влијанија поради големите јавански и суматрански популации во јужна Малезија.

Култура[уреди | уреди извор]

Продавница за батик во Малезија која продава разновидни малезиски батик

Батик бил спомнат во Малајските анали од 17 век. Легендата оди кога Султанот Махмуд на Лаксамана Ханг Надим му наредил да отплови во Индија за да добие 140 парчиња сераса ткаенина (батик) со 40 видови цвеќиња прикажани на секоја. Не можејќи да најде некој што ги исполнува условите што му беа објаснети, тој си го направи своето. На враќање, за жал, неговиот брод потонал и тој успеал да донесе само четири парчиња, заработувајќи незадоволство од султанот.[5][6]

За мажи, батик може да се носи на вечера. Жените ја носат ткаенината како дел од свечениот фустан, комбинирајќи батик со модерната мода. Малезиската влада ги охрабрува државните службеници да носат батик во текот на 1-ви и 15-ти ден од месецот. Во Сабах, Источна Малезија, наставниците се охрабруваат да носат батик кошули или баџу курунг на училиште во четврток; обично училиштето ќе има одредена шарена ткаенина која ќе му биде дадена на секој наставник да ја однесе кај кројачот, така што нивната облека се совпаѓа.

Настани[уреди | уреди извор]

Музеј на сликарство Батик во Пенанг
  • Меѓународната конвенција и изложба на Батик во Куала Лумпур (KLIB) е двогодишен настан во рамките на движењето Малезија Batik - Crafted For the World, што носи говорници од различни земји (вклучувајќи ги Сингапур, Индонезија, Индија, Австралија, Шри Ланка, Азербејџан и Јапонија ), и одржува тридневна изложба на батик.[7]
  • Годишниот натпревар за дизајнирање Piala Seri Endon Batik организиран од Yayasan Budi Penyayang. Победниците на овој престижен батик натпревар се познати дизајнери на батик како Масрина Абдула, Низам Амбија, БУЈИНС, Шукри Че Ја, Зијан Батик, Алана Илхам и многу други.[8]

Исто така види[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Malaysia Activities At State Level Throughout Next Year Bernama.com, accessed 5 December 2009
  2. „PM Ismail Sabri declares Dec 3 as Malaysia Batik Day“. Malaymail. 4 December 2021.
  3. National Geographic Traveller Indonesia, Vol 1, No 6, 2008, Jakarta, Indonesia, page 54
  4. Malaysia - Batikktradisjoner i bevegelse
  5. Dewan sastra. Dewan Bahasa dan Pustaka. 2001.
  6. Journal of the Malaysian Branch of the Royal Asiatic Society: 1952. The Branch. 1953.
  7. Kurniasari, Triwik (January 24, 2010). „Batik around the world“. The Jakarta Post. Посетено на January 25, 2010.
  8. Batik Shirts from Indonesia

Предлошка:Malaysian clothingСлики на Каин Батик Теренгану