Малацидин

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Малацидин
Malacidin.svg
Назнаки
Jmol-3D слики Слика
Својства
Хемиска формула
Моларна маса 0 g mol−1
Освен каде што е поинаку назначено, податоците се однесуваат за материјалите во нивната стандардна состојба (при 25 ° C, 100 kPa)
Наводи

Малацидините се класа на хемиски супстанции кои ги создаваат бактериите, пронајдени во почвата и кои ги уништуваат Грам-позитивните бактерии. Нивната активност е зависна од калциум. Откривањето на малацидините беше објавено во 2018 година.[1] За време на објавувањето на нивното откривање не е познато дали тоа ќе доведе до откривање на нови антибиотици, бидејќи се потребни големи вложувања во време и пари за да се открие дали потенцијалниот лек е безбеден и ефективен.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Hover, Bradley M.; Kim, Seong-Hwan; Katz, Micah; Charlop-Powers, Zachary; Owen, Jeremy G.; Ternei, Melinda A.; Maniko, Jeffrey; Estrela, Andreia B.; и др. (12 февруари 2018 г). Culture-independent discovery of the malacidins as calcium-dependent antibiotics with activity against multidrug-resistant Gram-positive pathogens. „Nature Microbiology“. doi:10.1038/s41564-018-0110-1. PMID 29434326.  отворен пристап — бесплатно за читање
  2. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име wapost.