Малата улица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Малата улица
Творец Јоханес Вермер
Година 1657–1658 година
Димензии 54.3 см × 44 см
Место Државниот музеј, Амстердам

Малата улица ( Хет Страатје ) е слика на холандскиот сликар Јоханес Вермер, изведена во. 1657–58 година. Изложена е во Државниот музеј во Амстердам и е потпишана под прозорецот во долниот лев агол, „IV MEER“. [1] [2]

Сликарство[уреди | уреди извор]

Сликата е изработена во масло на платно и е релативно мала слика, со големина од 54.3 сантиметри, високо за 44.0 сантиметри и 17.3 инчи широка. [2]

Локација[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Волдерсграхт, каде што уметникот израснал во Делфт
Денешниот Вламинстрат во Делфт
  1. „The Little Street by VERMEER“. Web Gallery of Art. Посетено на 17 June 2010.
  2. 2,0 2,1 „The Little Street“. Rijksmuseum. Архивирано од изворникот на 2012-10-10. Посетено на 17 June 2010. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Rijks“ е зададен повеќепати со различна содржина.