Маларичен комарец

Од Википедија — слободната енциклопедија
Маларичен комарец
Anopheles stephensi
Научна класификација
Царство: Animalia
Колено: Arthropoda
Класа: Инсекти
Ред: Diptera
Натсемејство: Culicoidea
Семејство: Culicidae
Потсемејство: Anophelinae
Род: Anopheles
Meigen, 1818
Подвидови
Распространетост

Anopheles, или маларичен комарец e вид на комарец. Постојат околу 460 познати видови: од кои повеќе од 100 можат да пренесат маларија на човек, а само 30-40 од нив го пренесуваат паразитот од видот Plasmodium кој предизвикува маларија што ги напаѓа луѓето од ендемските реони. Anopheles gambiae е најпознатиот вид поради тоа што го носи најсмртоносниот вид - Plasmodium falciparum.

Името на овој комарец доаѓа од грчки јазик, при што an значи не и óphelos значи профит.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]