Макфунги

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Макфунги односно MACFUNGI — база на податоци за габите, формирана во рамките во Миколошката лабораторија на Институтот за биологија при Природно–математичкиот факултет во Скопје.[1] Во базата се опфатени 36.000 податоци за габи од Македонија, од Балканскиот Полуостров и пошироко (состојба 2018). Базата овозможува пребарување на податоците според повеќе критериуми како систематски категории, наоѓалиште, земја на потеклото, датум на собирањето, супстрат, надморска височина и др.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]