Макурија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Кралство Макурија
ⲇⲱⲧⲁⲩⲟ
Знаме
Главен градДонгола (до 1365)
Гебел Ада (од 1365)
Уредување Монархија

Макурија била Нубијанско кралство, се наоѓа во денешен Судан и јужен Египет . Макурија првично се простирала на областа покрај реката Нил. Главен град е Донгола (Стариот Нубијански: Tungul ), а кралството понекогаш е познато по името на нејзиниот главен град.