Макс Верстапен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макс Верстапен
Земја:  Холандија
Кариера во Формула 1
Трки180 (180 стартови)
Освоени првенства3 (2021, 2022, 2023)
Победи49
Подиуми93
Вкупно освоено поени2444.5
Пол позиции30
Најбрз круг29
Прва тркаГолема награда на Австралија 2015
Прва победаГолема награда на Италија 2016
Последна победаГолема награда на Катар 2023

Макс Верстапен (холандски: Max Verstappen) — возач на Формула 1 што се натпреварува за Ред бул рејсинг. Тој е трикратен светски шампион во Формула 1 за сезоните 2021, 2022 [1] и 2023 година.

Животопис и кариера[уреди | уреди извор]

Верстапен е роден на 30 септември 1997 година во Хаселт, Белгија. Неговиот татко е Јос Верстапен, поранешен возач на Формула 1, а неговата мајка Софи Кумпен е поранешен возач на картинг. Првата карта ја добил кога имал четири години. Во првите три години победил на речиси сите натпревари на кои учествувал. Врвот на неговата кариера во картинг била во 2012 година кога станал европски и светски шампион во картинг.[1]

Во 2013 година почнал да се натпреварува во првенства со едноседишни автомобили. Тој освоил две победи и три пласмани на подиумот во Зимската серија на Флорида и блеснал во Европскиот шампионат Ф3 на ФИА, каде што завршил четврти во својата прва трка, се искачил на подиумот на третата, пол-позицијата на петтата и пол-позицијата и трка во неговата шеста трка. Потоа следела серија од шест последователни победи што го испратиле до второто место во шампионатот и победата на Ф3 Мастерс трката во Зандворт.[1]

Потпишан бил со клубот од Формула 1 на Скудерија Торо Росо. Дебитирал на првата слободна обука на Јапонското ГП 2014 во Сузука, каде што поставил време половина секунда побавно од она на сегашниот претседател Даниил Квјат. Една недела подоцна тој победил на Ф3 трката на патеката Монца во Италија. Сезоната на Ф3 ја завршил на третото место и учествувал на уште два слободни обуки за Торо Росо до крајот на 2014 година.[1]

Дебитирал на трката во Светскиот шампионат во Ф1 на Големата награда на Австралија во 2015 година и станал најмладиот возач во историјата на Формула 1. Своите први поени ги постигнал на Големата награда на Малезија каде завршил седми и станал најмладиот возач што освоил бодови во Формула 1.[2] На 12 декември 2021 година, тој го совладал Луис Хамилтон за светската титула на последниот круг на Гран -при Абу Даби. Тој повторно ја освоил светската титула во 2022 година, на четири кола пред крајот на сезоната.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Предлошка:Цитат уеб
  2. Предлошка:Цитат уеб