Макс Веб

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Макс Веб (2 март, 1917 – 23 октомври, 2018) — инвеститор на недвижнини и филантроп од Лос Анџелес, Калифорнија. Макс Веб го преживеал Холокаустот, тој бил соосновач на една од најголемите компании за недвижнини во Јужна Калифорнија. Тој поддржувал хуманитарни цели во САД и Израел.

Ран на животот[уреди | уреди извор]

Веб е роден на 2 март 1917, во Лоѓ, Полска. Тој имал пет сестри и еден брат. Тој израснал во сиромашно семејство и престанал да оди на училиште на рана возраст.

За време на Втората светска војна, тој бил депортирани во Аушвиц концентрациониот камп во 1943 година. Таму се запознал со неговиот иден зет. Веб, исто така го преживеал „Смртоносниот март 1944, како и дванаесет работни логори и шест концентрационите логори. Сепак неговите родители и 4 сестри биле убиени од страна на нацистите. Веб бил ослободен на 8 мај 1945 година.

Кариера[уреди | уреди извор]

Кратко време по неговото ослободување, Веб се преселил во Минхберг со Натан Шапел, каде што тие основале бизнис за текстил. Во 1951 година, тој остана во Конеи Аиленд десет месеци за да добие виза за САД. Од 1952 година, тој се преселил во Лос Анџелес со сопругата и зетот, и ја започнал кариерата во недвижниот развој.

Веб основал компанија за недвижен имотен развој  заедно со неговите двајца зетови, Нејтан и Дејвид Шапел. Фирмата била првин позната како С&С Конструкција, подоцна Шапел Индустрии, проследено со Шапел & Веб. Во 1971 година, се преселиле во една канцеларија во аголот на Вилшир Булевар и Сан Висенте Булевар. По смртта на неговите зетови, тој ја задржал канцеларијата. Компанијата станала една од најголемите компании за недвижен развој  во Јужна Калифорнија.

Филантропијата[уреди | уреди извор]

Веб направи добротворни придонеси на Цедарс-Синај во Медицинскиот Центар во Лос Анџелес. Тој беше основен дарител на сад Холокаустот Меморијалниот Музеј во Вашингтон. Тој даде надарен стол за Дејвид Волпе, Сениор Раби на Синај Храмот. Во декември 2007 година, тој купил парче земја на Пико Булевар за да подигне зграда на две еврејски организации во Лос Анџелес, ИКАР и Прогресивен Еврејски Сојуз (ПЈА).

Макс Веб и неговата втора жена Ана добиле почесни докторати од универзитетот во Тел Авив и Бар Илан Универзитетот.

Во 2013 година, Веб бил вклучен во видео за прибирање финансиски средства за Универзитетот во Тел Авив заедно со други истакнати Еврејски Филантрописти од Лос Анџелес Гилфорд Глазер, Јона Голдрич и Изак Парвиз Назариан.

Личен живот[уреди | уреди извор]

Веб бил во брак 2 пати. Тој првин се оженил со Сара Шапел во 1946 година. Тие имале две ќерки, Хелен и Роза. По нејзината смрт, тој се оженил со Ана Хитер во 1993 година.Таа по кариера била стопанственичка.

Веб беше член на Синај Храмот, Конзервативна синагога во Лос Анџелес.Тој присуствуваше на услуги на Заедницата Бет Израел на Беверли Булевар.

Веб починал во Цедарс-Синај во Медицинскиот Центар во Лос Анџелес, Калифорнија, на 23 октомври 2018, на возраст од 101 година.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]