Макси Родригез

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај


Макси Родригез
Suisse vs Argentine - Maximiliano Rodriguez.jpg
Родригез играјќи за Аргентина во 2012
Лични податоци
Полно име Максимилиано Рубен Родригез[1]
Роден на 2 јануари 1981 (1981-01-02) (воз. 37 г.)
Роден во Росарио, Аргентина
Висина 1.80 м (5 ст 11 ин)[2]
Позиција офанзивен играч од средината на теренот/напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Нувел Олд Бојс
Број 11
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1999–2002 Нувел Олд Бојс 57 (20)
2002–2005 Еспањол 111 (26)
2005–2010 Атлетико Мадрид 121 (32)
2010–2012 Ливерпул 57 (15)
2012– Нувел Олд Бојс 123 (42)
Репрезентација
2001 Аргентина 20 7 (4)
2003–2015 Аргентина 57 (16)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 4 December 2016.
† Учества (Голови).

Максимилијано Рубен Родригез или "Макси Родригез" (шпан. Maximiliano Rubén Rodríguez, роден на 2 јануари 1981 во Росарио) е аргентински фудбалер, напаѓач и халф. Поседува двојно државјанско: едно аргентинско, едно италијанско. Висок е 1,80 m.Има изиграно три светски првенства.На Светското првенство во фудбал 2006 тој постигна три гола, од кои два беа против тимот на Србија и Црна Гора во победата од 6-0, а еден против Мексико во осмина финалето. На Светското првенство во фудбал 2014 година, тој го даде решавачкиот пенал против Холандија, кој ги доведе до финалето.

  1. „List of players under written contract registered between 01/01/2010 and 31/01/2010“. The Football Association. http://www.thefa.com/TheFA/RulesandRegulations/~/media/Files/PDF/TheFA/PlayerRegistrations/January%202010.ashx/January%202010.pdf. посет. 7 февруари 2010 г. 
  2. 2014 FIFA World Cup Brazil: List of players“ (PDF), FIFA.com, 11 јуни 2014, стр. 2 (посет. 15 октомври 2014 г).