Прејди на содржината

Максим Александриски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максим Александриски
Патријарх на Александрија
ЦркваАлександриска црква
Ракоположен265
Службата завршила282
ПретходникДионсиј
НаследникТеон
Лични податоци
ЗанимањеПатријарх на Александрија

Максим Александриски бил Патријарх на Александрија во периодот од 265 до 282 година. Тој е признаен како папа на некогашната единствена Александриска црква, односно од страна на денешната Коптска православна црква и Грчка православна црква на Александија.