Максимилијан фон Монтгелас

Од Википедија — слободната енциклопедија
Максимилијан фон Монтгелас
Портрет од Јозеф Хаубер (1806)
Министер за кралскиот дворец и надворешни работи на Баварија
На должноста
1799–1817
Монарх Максимилијан I Јосиф
Лични податоци
Роден(а) Максимилијан Карл Јозеф Франц де Паула Хиеронимус де Гарнерин де ла Туил, гроф на Монтгелас
12 септември 1759
Минхен, Баварија
Починал(а) 14 јуни 1838 (возр. 78)
Минхен, Кралство Баварија
Сопружник Грофица Ернестин од Арко
Деца 8
Родители Џон Сигмунд Гарнерин
Грофица Урсула фон Траунер

Максимилијан Карл Јозеф Франц, гроф фон Монтгелас (германски: Maximilian Karl Joseph Franz Graf von Montgelas; 12 септември 1759 година - 14 јуни 1838 година) — баварски државник, член на благородничко семејство од Војводството Савоја. Од 1799 до 1817 година бил министер на Баварија под изборниот кнез, а подоцна и крал на Баварија Максимилијан I. Неговиот татко Џон Сигмунд Гарнерин, влегол во воената служба на Максимилијан III, изборен кнез од Баварија и се оженил со грофицата Урсула фон Траунер. Максимилијан Јозеф, нивниот најстар син, е роден во баварската престолнина Минхен на 12 септември 1759 година.