Македонци (село)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонци е село во јужниот дел на Бугарија, Крџалиска област.

Македонци,
Бугарија Бугарија

Област

Крџалиска

Општина

Крџали

Население

149
(според 2008)

Регистарска ознака

К (BG)
Градоначалник Дургут Ахмед
Надморска височина 314 м
Портал Нема
Координати: С, И

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Село Македонци се наоѓа во планински регион.

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени установи[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]