Македонски полк (1913)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Македонскиот полк од 1913 година бил полк во состав на Српската армија. Бил формиран со наредба на началникот на Штабот на српската Врховна команда Радомир Путник на 16 мај 1913 година за формирање четири баталјони со командни места во Свети Николе, Гевгелија, Неготино и во Приштина. Пополнувањето било извршено од месното население, а командниот состав бил од граничните единици.

Извори[уреди | уреди извор]

  • Попис 2, К-1, Заповест Вк. бр. 6132, мај 1913 г., Операцијски дневници.