Македонски пантеон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Античките пишани извори кои говорат за религијата на Македонците се поникнати од грчки автори и пишувани на грчки јазик, поради што во нив македонските божества се поистоветени со слични грчки божества. Единствено во натписите на камените споменици се зачувани факти, најчесто епитети на божествата, кој укажуваат на изворни имиња или епитети на македонските божества.[1]

Досегашните истражувања ја даваат следната слика на македонскиот пантеон:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 1,8 1,9 Младеноски, Ранко (ноември 2015). „Суштинските дилеми за историјата и културата на Античка Македонија“ (PDF). МАКЕДОНИКА: 34–35.
  2. Проева, Наде (1997). Студии за античките Македонци. Скопје: Macedonia Prima. Недостасува |author1= (help)
  3. Македонски историски речник. Скопје: ИНИ. 2000. стр. 279. ISBN 9989-624-46-1. На |first= му недостасува |last= (help)
  4. „ХЕРАКЛЕ“. Македонска Енциклопедија. 2018-10-11.
  5. The Cambridge Ancient History. Indiana: The University Press. 1928. стр. 973. На |first= му недостасува |last= (help)
  6. Macedonia, 4000 Years of Greek History and Civilization. Ekdotike Athenon. 1992. стр. 60. На |first= му недостасува |last= (help)
  7. Донски, Александар. Античко-македонското наследство во денешната македонска нација (прв дел – фолклорни елементи). стр. 138. Недостасува |author1= (help)