Прејди на содржината

Македонски научен институт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонски научен институт
Македонски научен институт
КратенкаМНИ
Основана21 декември 1923; пред 100 години (1923-12-21)
ВидИнститут
Правен статусактивен
Седиштеул. „Пиротска“ бр. 5
МестоСофија, Бугарија
Службени јазицибугарски
ПретседателГеорги Николов[1]
ПрипадностВМРО-БНД[2][3]
Буџет>100,000 лева[2]
Мреж. местоmni.bg

Македонскиот научен институт (бугарски: Македонски научен институт, скрат. МНИ) — организациjа создадена во Софија, Бугарија во 1923 година чија главна цел е застапување и бранење на тезата за бугарскиот карактер на Македонија и македонскиот народ.[3][4][5] За остварување на своите цели, Македонскиот научен институт добива финансиски средства од бугарската влада.[2]

Македонскиот научен институт дел од своите активности во Македонија ги изведува во соработка со Бугарскиот културен клуб во Скопје преку страницата за вести tatkovina.info.[6][7]

Историjа[уреди | уреди извор]

Современост[уреди | уреди извор]

Македонски преглед[уреди | уреди извор]

Македонски преглед е тримесечно списание на Македонскиот научен институт. Првото издание е испечатено во 1924. Главната цел на списанието е пропагирање на целите и активностите на МНИ.

Претседатели[уреди | уреди извор]

# Име
(роден – починал)
Слика Мандат
1 Иван Георгов
(1862–1936)
21 декември
1923
1927
2 Љубомир Милетиќ
(1863–1937)
1928 1937
3 Никола Стоjанов
(1874–1967)
1938 1945
4 Димитар Силјановски
(1892–1971)
1945 1945
5 Георги Кулишев
(1885–1974)
1945 1947
6 Петар Шапкарев
(1908–1997)
1990 1997
7 Димитар Гоцев
(1945-)
1997 2008
8 Трендафил Митев
(1950-)
2008 14 јуни
2014
9 Александар Гребенаров
(1953-)
14 јуни
2014
1 август
2020
10 Георги Николов
(1957-)
1 август
2020[1]
на функција

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „МНИ избра нов председател и ръководни органи“. http://www.mni.bg/. Македонски научен институт. 1 август 2020. Посетено на 19 јануари 2021. Надворешна врска во |website= (help)
  2. 2,0 2,1 2,2 Паунова, Полина (26 ноември 2020). "Какъв е вашият проблем". Как ВМРО урежда пари от бюджета за близки сдружения“. Свободна Европа (бугарски). Бугарија. Посетено на 19 јануари 2021.
  3. 3,0 3,1 „Институт на Каракачанов со владини пари го „разобличува" бугарскиот карактер на Македонија“. DW Македонија. Македонија. 27 ноември 2020. Посетено на 19 јануари 2021.
  4. „Настоящ устав на МНИ“. http://www.mni.bg/. Македонски научен институт. 17 јуни 2013. Посетено на 19 јануари 2021. Надворешна врска во |website= (help)
  5. „Кратка история на Македонския научен институт“. http://www.mni.bg/. Македонски научен институт. 25 јуни 2013. Посетено на 19 јануари 2021. Надворешна врска во |website= (help)
  6. „Импресум на tatkovina.info“. tatkovina.info. Архивирано од изворникот 30 октомври 2020. Посетено на 22 јануари 2021.
  7. „Раководство на БККС“. Бугарски културен клуб - Скопје. Архивирано од изворникот 24 септември 2020. Посетено на 22 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]