Македонски дел од пеколот

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Македонски дел од пеколот“
РежисерВатрослав Мимица
СценаристСлавко Јаневски
Ватрослав Мимица
Главни улогиДарко Дамевски
Павле Вуисиќ
Фабијан Шоваговиќ
Милена Дравиќ
Илија Милчин
Петре Прличко
Коле Ангеловски
Ацо Јовановски
Јосиф Јосифовски
КинематографијаКиро Билбиловски
Премиера21 октомври 1971
ДржаваНР Македонија НР Македонија
Јазикмакедонски

Македонски дел од пеколот — македонски филм од 1971 година режиран од Ватрослав Мимица по сценарио на Славко Јаневски.[1]

Во главните улоги настапуваат Дарко Дамески, Коле Ангеловски, Нада Гешоска, Павле Вуисиќ, Ацо Јовановски, Петре Прличко, Илија Милчин и Милена Дравиќ.

Содржина[уреди | уреди извор]

При крајот на 1942 година и почетокот на 1943, за да го спречат ширењето на револуцијата во Битолско, бугарските окупатори ги засилиле прогоните и насилствата врз цивилното население. Филмот е снимен според вистинити настани, според сценарио напишано од Славко Јаневски.[1]

Улоги[уреди | уреди извор]

Глумец Улога
Дарко Дамевски Тодор Ангеловски-Даскалот
Павле Вуисиќ Јосиф Џо
Фабијан Шоваговиќ Бугарски полковник
Милена Дравиќ Велика
Неда Спасојевиќ Неда
Илија Милчин Полициски началник
Петре Прличко Лоце
Едо Перочевиќ Диме Павтар
Нада Гешоска Пача
Коле Ангеловски Цане
Ацо Јовановски Коста
Звонимир Чрнко Шишманов
Столе Аранѓеловиќ Бугарски војник
Шишман Ангеловски Полицаец
Вукан Диневски Бугарски офицер
Љубиша Трајковски
Петре Арсовски Панде Кајзеро
Виолета Шапковска
Предраг Дишљенковиќ
Вукосава Донева
Мара Исаја
Лиле Георгиева
Ацо Стефановски
Петар Стојковски
Игор Џамбазов Трајче
Владимир Гравчевски

Останати улоги  ▼

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Македонски дел од пеколот“. Македонска кинотека. Посетено на 22 јануари 2021.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]