Македонска читанка (1890)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонска читанка
АвторМилојко Веселиновиќ
ЗемјаОсманлиско Царство
Јазикмакедонски
Жанробразовен
Издадена
1890

„Македонска читанка“учебник напишан на македонски јазик. Служел за потребите на српските училишта во Вардарска Македонија. Учебникот бил отпечатен во Цариград во 1890 година. „Македонска читанка“ била варијанта на „Српска читанка“ на професорот Милојко Веселиновиќ.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Македонска енциклопедија, том I. Скопје: Македонска академија на науките и уметностите. 2009. стр. 269. ISBN 978-608-203-023-4.