Македонска ракометна супер лига (жени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македонска ракометна супер лига (жени)
ЗемјаМакедонија Македонија
КонфедерацијаЕХФ
Создадена1992
Број на екипи13 (сезона 2019-2020)
Домашен куп(ови)Куп на Македонија
Меѓународни куп(ови)Лига на шампиони
ЕХФ Куп
Челинџ Куп
Тековен првакПредлошка:Handball (w) ŽRK Kumanovo (1. титула)
Најмногу титулиКометал Ѓорче Петров Кометал ЃП (17 титули)
ТВ партнериМРТ
Мрежна страницаmacedoniahandball.com.mk
Handball current event.svg Македонска ракометна супер лига (жени) 2019-2020

Македонската ракометна Супер лига за жени е највисоко екипно ракометно натпреварување за жени во Македонија. Организирана е од страна на ракометната федерација на Македонија.

Сезона 2019–2020[уреди | уреди извор]

Ова е списокот на клубови кои се натпреваруваат во сезоната 2019-2020.

Клуб
Алушовски
Вардар
Гевгелија
Деспина
Ѓорче Петров
Куманово
Кузман Вардар
Металург
Овче Поле
Пелистер
Спартак
Стружанка
Чаир

Шампиони[уреди | уреди извор]

Победници по сезона[уреди | уреди извор]

Сезона Шампион
1992–93 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
1993–94 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
1994–95 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
1995–96 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
1996–97 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
1997–98 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
1998–99 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
1999–00 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2000–01 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2001–02 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2002–03 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2003–04 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2004–05 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2005–06 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2006–07 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2007–08 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2008–09 Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП
2009–10 Металург Металург
2010–11 Металург Металург
2011–12 Металург Металург
2012–13 ЖРК Вардар Вардар
2013–14 ЖРК Вардар Вардар
2014–15 ЖРК Вардар Вардар
2015–16 ЖРК Вардар Вардар
2016–17 ЖРК Вардар Вардар
2017–18 ЖРК Вардар Вардар
2018–19 Металург Металург
2019–20 ЖРК Куманово Куманово

Титули по клубови[уреди | уреди извор]

Клуб Титули Сезони
Кометал Ѓорче Петров Кометал ЃП 17 1992-93, 1993-94, 1994–95, 1995–96, 1996–97, 1997–98, 1998–99, 1999-00, 2000–01, 2001–02, 2002–03, 2003–04, 2004–05, 2005–06, 2006–07, 2007–08, 2008–09
ЖРК Вардар Вардар 6 2012-13, 2013-14, 2014-15, 2015–16, 2016–17, 2017-18
Металург Металург 4 2009-10, 2010–11, 2011–12, 2018-19

ЕХФ коефициент ранг[уреди | уреди извор]

За сезоната 2019-20[1]
Во заграда е ранкингот од минатата сезона.
  • 6. RedDownArrow.svg (5) Норвешка Грундиглигаен (68.14)
  • 7. RedDownArrow.svg (6) Германија Бундеслига (63.86)
  • 8. Disc Plain yellow dark.svg (8) Македонија Македонска Супер Лига (58.10)
  • 9. Disc Plain yellow dark.svg (9) Црна Гора Црногорска Супер лига (39.20)
  • 10. Disc Plain yellow dark.svg (10) Шведска Шведска Прва Лига (27.92)

Рангирање по сезони:

Сезона 2011-12 2012-13 2013-14 2014-15 2015-16 2017-18
Ранг RedDownArrow.svg 18 Disc Plain yellow dark.svg 18 Green-Up-Arrow.svg 17 Green-Up-Arrow.svg 16 Green-Up-Arrow.svg 14 Green-Up-Arrow.svg 9

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]