Македонска напредна партија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Македонска напредна партија
ПретседателИван Арсовски
Основана7 март 2020
ШтабКуманово
Идеологијанационализам
конзервативизам
Полит. положбаЛевица
Боицрвена, жолта
Собрание
0 / 120
Мрежно место
https://mnpmk.cf
Политика на Македонија
Политички партии
Избори

Македонска напредна партија (МНП) — партија основана на 7 март 2020 година во Македонија. Нејзин сегашен водач и основоположник е Иван Арсовски.[1]

Историја на партијата[уреди | уреди извор]

МНП е основана на 7 март 2020 година.

Првиот конгрес на Партијата се одржал во март 2020 година и на Конгресот била донесена политичката програма и самиот статут на партијата и бил изгласан претседателот.

Раководство на партијата[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Македонска Напредна Партија“. Македонска Напредна Партија (англиски). Архивирано од изворникот на 2020-04-10. Посетено на 2020-04-09.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]