Македонска знаковна азбука

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Macedonian language in old cyrillic.svg
„Слогница речовска“

Македонистика
Знаковен јазик
Историја
Книжевност
Регулаторно тело
Дијалекти
Граматика:

Правопис и правоговор:

Македонската знаковна азбука е азбука со која се служи македонскиот знаковен јазик. Азбуката се состои од 31 знак што е еднакво на 31 глас во македонскиот јазик. Секоја буква има посебен знак и со нив се изразуваат основните елементи на знаковниот јазик. Карактеристично за знаковната збука е тоа што таа има два вида, односно знаковна азбука со една рака и знаковна азбука со две раце. [1]

Азбука[уреди | уреди извор]

Азбука со една рака[уреди | уреди извор]

Знаците за буквите претставени со една рака се[1]:

Македонска знаковна азбука со една рака.

Азбука со две раце[уреди | уреди извор]

Знаците за буквите претставени со две раце се[1]:

Македонска знаковна азбука со две раце.

Наводи[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]