Википедија на македонски јазик

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Македонска Википедија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Иконка на Википедија Македонска википедија
Лого на македонската Википедија
URL mk.wikipedia.org
Комерцијална?не
Тип на место семрежен енциклопедиски проект
Регистрацијаизборна
Достапни јазици:македонски
Сопственик Фондација Викимедија
Создавач македонска викизаедница
Пуштенасептември 2003

Македонска википедија — издание на Википедија на македонски јазик.

Преглед[уреди | уреди извор]

Ова издание е почнато во септември 2003 г. и моментално има 129.199 статии и 102.526 регистрирани корисници. Го достигна бројот од 10.000 статии во 2007.[1] За Македонската википедија е пишувано во локални весници, како Нова Македонија, додека за верзии на други јазици е пишувано и во други домашни новински агенции.

Посетеност на Википедија на македонски[уреди | уреди извор]

Посетеност на Википедија на македонски (1.9. 2017 - 31. 9. 2017) извор
Македонија
  
63,7 %
САД
  
13,4 %
Германија
  
6,8 %
Франција
  
4,8 %
Канада
  
2,1 %
останати
  
9,2 %

Белешки и наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Нова Македонија“. Архивирано од изворникот на 2018-12-15. Посетено на 2008-05-27.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]