Македоновка (Луганска област)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Македоновка
Македонівка
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 48°14′12″N, 39°17′41″E

Општи податоци
Име
- изворно
Македоновка
  Македонівка
Поштенски број 92033
Управа
Земја  Украина
Број на општини Донечка област, Лутугински реон
Географија
Површина 5,2 км²
Надморска височина 178 м
Население
Население 599

Македоновка (украински: Македонівка) е село во Украина, Лутугински реон, Луганска област.