Македонка Андонова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Родена 16 август 1944
Скопје, Бугарија
Националност Македонка
Занимање керамичарка


Македонка Андонова (16 август 1944 во Скопје) — македонска керамичарка, дизајнерка и професорка.[1]

Биографија[уреди | уреди извор]

Дипломирала на Академијата за применета уметност во Белград. Дизајнирала стакло и порцелан за индустриски потреби. Предава на Факултетот за ликовна уметност и на училиштето за применета уметност во Скопје. Работи уникатна керамика, скулптура и дизајн. Излагала самостојно и на групни изложби.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Андоновски“. Македонска енциклопедија , книга I (А-Љ): стр. 57. (2009). Скопје: МАНУ.