Македонка Јанчевска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај

Македонка Јанчевска е македонски поет за деца.

Биографија[уреди | уреди извор]

Македонка Јанчевска е родена во Градско на 24 мај 1940 година. Завршила Филолошки факултет во Скопје. Била наставник и директор на Центарот за детско творештво „Ѓоре Органџиев“ во Велес. Член на ДПМ од 1982 година. Автор е на книгите: Годината моја и твоја (1977), Светот ваш меѓу А -Ш (1978), Шумска болница (1981), Ѕвездено небо (1985), Мониста за ѓерданче (1994), Шарена поплава (1999). Добитник на наградите „9 Ноември“ на град Велес и „Ванчо Николески“ (Битола).