Прејди на содржината

Македонија на Зимските олимписки игри 2022

Од Википедија — слободната енциклопедија
Знаме на Република Северна Македонија

Македонија учествувала на Зимските олимписки игри 2022 во Пекинг, Кина, од 4 до 20 февруари 2022 година.[1]

Тимот на Македонија го сочинувале тројца спортисти (двајца мажи и една жена) кои се натпреварувале во два спорта.[2] Ана Цветановска и Дардан Дехари биле знаменосци на свеченото отворање.[3]

Натпреварувачи

[уреди | уреди извор]

Ова е списокот на бројот на натпреварувачи кои учествуваат на игрите по спорт/дисциплина.

Спорт Мажи Жени Вкупно
Алпско скијање 1 0 1
Скијачко трчање 1 1 2
Вкупно 2 1 3

Алпско скијање

[уреди | уреди извор]

Со исполнување на квалификациските норми, од Македонија се квалификувал еден алпски скијач.[4]

Скијачко трчање

[уреди | уреди извор]

Со исполнување на квалификациските норми, од Македонија се квалификувале еден машки и една женска натпреварувачка во скијачко трчање.[5]

Далечина
Натпреварувач Дисциплина Класична Слободен стил Финале
Време Ранг Време Ранг Време Заостанување Ранг
Ана Цветановска 10 км класично за жени Н/П 39:57,7 +11:51,4 95
Спринт
Натпреварувач Дисциплина Квалификација Четврт финале Полуфинале Финале
Време Ранг Време Ранг Време Ранг Време Ранг
Ставре Јада Машки 3:29.13 86 Не се квалификувал
  1. „NOCs List Beijing 2022“. www.olympics.com/. International Olympic Committee. Архивирано од изворникот на 2022-01-27. Посетено на 26 јануари 2022.
  2. „ЗОИ ПЕКИНГ 2022“ [Beijing World 2022]. www.mok.org.mk/. Olympic Committee of North Macedonia. 18 јануари 2022. Архивирано од изворникот на 2022-01-19. Посетено на 19 јануари 2022.
  3. „Beijing-2022 Opening Ceremony Flag-Bearers“. www.olympics.com/. International Olympic Committee (IOC). 4 февруари 2022. Посетено на 4 февруари 2022.
  4. „ALPINE SKIING QUOTAS LIST FOR OLYMPIC WINTER GAMES 2022“. www.data.fis-ski.com/. International Ski Federation (FIS). 15 јуни 2021. Архивирано од изворникот на 9 јули 2021. Посетено на 2 јули 2021.
  5. „CROSS-COUNTRY QUOTAS LIST FOR OLYMPIC WINTER GAMES 2022“. www.data.fis-ski.com/. International Ski Federation (FIS). 15 јуни 2021. Архивирано од изворникот на 2021-05-28. Посетено на 2 јули 2021.