Македонија во 1910-те

Од Википедија — слободната енциклопедија

Оваа страница е список на настани во 1910-те во Македонија.

1912[уреди | уреди извор]

1913 - Жени од Смилево

1916[уреди | уреди извор]

  • 6 јануари - Во село Горни Манастирец, Порече, бугарската војска извршила масакр на 103 жители од селото и од околината

Родени[уреди | уреди извор]

Починати[уреди | уреди извор]