Маинитско Езеро

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маинитско езеро
Danaw Mainit
Маинитско езеро Danaw Mainit -
Координати 9°27′N 125°32′E
Вид Слатководно езеро
Главен дотек Околу 20 потоци и реки
Главен истек Калинаван
Земји во сливот Филипини Филипини
Површина 17,340 ха.
Прос. длабочина 128 m
Најг. длабочина 223 m
Надм. височина на површината 27 m
Населени места Суригао Сити(Околу 42 km. сеерно од езерото), Бутуан Сити(Околу82 km. јужно)

Маинитското Езеро (Danaw Mainit) — четврто езеро по голмина на Филипините со вкупна површина од преку 150 км2. Сместено е во североисточниот дел на островот Минданао и е поделено помеѓу покраините Северен Суригао и Северен Агусан.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • A Directory of Philippine Wetlands. Vol I, compiled by Davies, J et al. (Asian Wetland Bureau Philippines Foundation, Inc, 1991)
  • Webpage on Lake Minit (cited part available online)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]