Маза и Луња

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мурал „Маза и Луња“ во музејот Дингвал

„Маза и Луња“ (англиски: Lady and the Tramp) е американски цртан филм од 1955 година. Ова е 15-тиот долгометражен цртан филм изработен во продукцијата на „компанијата Волт Дизни“. Во 2001 година е објавено продолжение под името „Маза и Луња 2: Авантурата на Палавко“ (англиски: Lady and the Tramp II: Scamp's Adventure).

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Викицитат има збирка цитати поврзани со: