Маељо

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Маеило)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Маељо
Поглед на Маељо
Поглед на Маељо
ЗемјаШпанија
Автономна заедницаКастиља и Леон
ПокраинаАвила
ОпштинаМаељо
Површина
 • Вкупна65 км2 (25 ми2)
Население (2004)
 • Вкупно672
 • Густина10,3/км2 (270/ми2)
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)

Маељо — општина во покраината Авила на автономната заедница Кастиља и Леон во Шпанија.