Прејди на содржината

Мадури

Координати: 38°42′25″N 20°43′30″E / 38.707° СГШ; 20.725° ИГД / 38.707; 20.725
Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадури
Μαδουρή
Вилата во островот Мадури која била дом на писателот од 19 век, Аристотелис Валаоритес.
Географија
МестоЈонско Море
Координати38°42′25″N 20°43′30″E / 38.707° СГШ; 20.725° ИГД / 38.707; 20.725
АрхипелагЈонски Острови
Управување
ОбластЈонски Острови
ОпштинаЛефкада
Демографија
Население0

Мадури (грчки: Μαδουρή) ― мал ненаселен остров во Јонското Море, во близина на Лефкада, Грција. Дел е од општинската единица Еломенос.[1] Мадури се наоѓа на 700 метри од источниот брег на островот Лефкада, спроти градот Нидри. Островот е обилно пошумен. Тој е околу 400 м во пречник.

Овој остров во приватно поседуван, во сопственост на семејството Валаоритис. Тоа било местото каде што пораснал Аристотелис Валаоритис, поет од 19 век. Сегашен сопственик е писателот Нанос Валаоритис. Вилата била главното место во филмот на Били Вајлдер од 1978 година, „Федора“.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]