Мадрид Мастерс 2010 – мажи поединечно

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
2010 Мадрид Мастерс
2009  
шампион :
  Швајцарија Роџер Федерер
Шампион :   Шпанија Рафаел Надал
Вице-шампион :   Швајцарија Роџер Федерер
Резултат :   6–4, 7–6(5)
Crystal Clear app xmag.svg Главна статија: „2010 Мадрид Мастерс.

Роџер Федерер беше бранител на титулата, но изгубо против Рафаел Надал во финалето 4–6, 6–7(5).

Носители[уреди | уреди извор]

Најдобрите осум носители добија директен пласман во втората рунда.

 1. Швајцарија Роџер Федерер (Финале)
 2. Шпанија Рафаел Надал (Шампион)
 3. Обединето Кралство Енди Мареј (Четвртфинале)
 4. Шведска Робин Содерлинг (Втора Рунда)
 5. САД Енди Родик (се откажа поради стомачен вирус)
 6. Шпанија Фернандо Вердаско (Трета Рунда)
 7. Франција Жо-Вилфред Цонга (Втора Рунда, се предаде поради проблеми со грбот)
 8. Хрватска Марин Чилич (Трета Рунда)

 1. Шпанија Давид Ферер (Полуфинале)
 2. Русија Микаил Јужни (Втора Рунда)
 3. Чешка Томаш Бедрух (се откажа поради повреда на десниот колк)
 4. Франција Гаел Монфилс (Четвртфинале)
 5. САД Џон Инсер (Трета Рунда)
 6. САД Сем Кјури (Прва Рунда)
 7. Швајцарија Станислас Вавринка (Трета Рунда)
 8. Бразил Томаз Белучи (Втора Рунда)

Жрепка[уреди | уреди извор]

Легенда за жрепка[уреди | уреди извор]

Финале[уреди | уреди извор]

  Четвртфинале Полуфинале Финале
                                       
  1  Швајцарија Роџер Федерер 3 6 6  
   Латвија Ернестс Гулбис 6 1 4  
  1  Швајцарија Роџер Федерер 7 3 6  
  9  Шпанија Давид Ферер 5 6 3  
3  Обединето Кралство Енди Мареј 5 3  
  9  Шпанија Давид Ферер 7 6    
    1  Швајцарија Роџер Федерер 4 65  
  2  Шпанија Рафаел Надал 6 7  
     Австрија Јурген Мелцер 3 1    
   Шпанија Николас Алмагро 6 6    
   Шпанија Николас Алмагро 6 2 2
  2  Шпанија Рафаел Надал 4 6 6  
12  Франција Гаел Монфилс 1 3  
  2  Шпанија Рафаел Надал 6 6    

Горна половина[уреди | уреди извор]

Секција 1[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    1  Швајцарија Р Федерер 6 7    
WC  Шпанија К Моја 0 2        Германија Б Бекер 2 64    
   Германија Б Бекер 6 6         1  Швајцарија Р Федерер 6 6    
   Аргентина Л Маер 69 7 6       15  Швајцарија С Вавринка 3 1    
   Франција Ж Бенату 7 5 4        Аргентина Л Маер 4 2 r
   Шпанија М Грањолерс 4 4       15  Швајцарија С Вавринка 6 4    
15  Швајцарија С Вавринка 6 6         1  Швајцарија Р Федерер 3 6 6
10  Русија М Јужни 2 6 6          Латвија Е Гулбис 6 1 4
   Словачка Л Лацко 6 3 1     10  Русија М Јужни 62 4    
   Латвија Е Гулбис 7 6          Латвија Е Гулбис 7 6    
   Шпанија А Монтањес 5 1            Латвија Е Гулбис 6 7  
   Полска Л Лацко 3 3            Шпанија Ф Лопез 2 60    
   Шпанија Ф Лопез 6 6          Шпанија Ф Лопез 6 6  
    LL  Шпанија О Хернандез 1 2    
 


Секција 2[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    3  Обединето Кралство Е Мареј 6 6    
   Уругвај П Кувас 0 r       Q  Аргентина ХИ Чела 3 3    
Q  Аргентина ХИ Чела 2           3  Обединето Кралство Е Мареј 6 6    
   Романија В Ханеску 3 6            Романија В Ханеску 2 1    
   Русија И Андреев 6 5 r        Романија В Ханеску 6 4 6
Q  Шпанија Д Муњос-Де Ла Нава 65 6 7     Q  Шпанија Д Муњос-Де Ла Нава 0 6 3  
14  САД С Кјури 7 3 5       3  Обединето Кралство Е Мареј 5 3  
9  Шпанија Д Ферер 6 7         9  Шпанија Д Ферер 7 6  
   Франција Џ Чарди 3 62       9  Шпанија Д Ферер 1 6 7  
   Кипар М Багдатис 6 6          Кипар М Багдатис 6 3 5  
   Швајцарија М Чиудинели 3 4         9  Шпанија Д Ферер 6 6  
   Франција П-А Метју 3 3         8  Хрватска М Чилич 3 2    
   Аргентина Е Шванк 6 6          Аргентина Е Шванк 3 0  
    8  Хрватска М Чилиќ 6 6    
 


Долна половина[уреди | уреди извор]

Секција 3[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    6  Шпанија Ф Вердаско 7 6  
   Казахстан Е Корољов 4 65          Хрватска И Карлович 65 3  
   Хрватска И Карловиќ 6 7         6  Шпанија Ф Вердаско 5 3    
Q  ЈАР К Андерсон 2 6 4          Австрија Ј Мелцер 7 6    
   Австрија Ј Мелцер 6 2 6        Австрија Ј Мелцер 3 6 6
LL  САД М Фиш 6 7       LL  САД М Фиш 6 1 4  
LL  САД М Расел 2 61            Австрија Ј Мелцер 3 1  
16  Бразил Т Белучи 7 6            Шпанија Н Алмагро 6 6  
WC  Шпанија П Риба 65 1       16  Бразил Т Белучи 2 2    
   Аргентина Х Монакo 6 6          Аргентина Х Монакo 6 6    
   Германија С Греул 1 1            Аргентина Х Монакo 4 1  
   Шпанија Н Алмагро 6 7            Шпанија Н Алмагро 6 6    
   Србија В Троицки 1 63          Шпанија Н Алмагро 6 7  
    4  Шведска Р Содерлинг 4 5    
 


Секција 4[уреди | уреди извор]

Прва рунда   Втора рунда   Трета рунда   Четврта рунда
 
    7  Франција Ж-В Цонга 2 r    
   Шпанија Г Гарсија-Лопез 6 6          Шпанија Г Гарсија-Лопез 6      
Q  Шпанија Г Гарсија-Лопез 3 4            Шпанија Г Гарсија-Лопез 65 4    
   Италија Ф Фоњини 1 6 5       12  Франција Г Монфилс 7 6    
   Германија Ф Пецшнер 6 4 7        Германија Ф Пецшнер 1 r  
   Франција С Роберт 2 5       12  Франција Г Монфилс 1      
12  Франција Г Монфилс 6 7         12  Франција Г Монфилс 1 3  
13  САД Џ Иснер 5 6 6       2  Шпанија Р Надал 6 6  
Q  Белгија К Рохус 7 2 2     13  САД Џ Иснер 1 7 6  
   Германија Ф Кохлшрајбер 6 2 3     Q  Колумбија С Гиралдо 6 66 2  
Q  Колумбија С Гиралдо 1 6 6       13  САД Џ Иснер 5 4  
Q  Украина О Долгопогов Џр. 6 6         2  Шпанија Р Надал 7 6    
   Италија А Сепи 3 4       Q  Украина О Долгопогов Џр. 4 3  
    2  Шпанија Р Надал 6 6    
 


Надворешни врски[уреди | уреди извор]