Мадрид Мастерс 2010

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мадрид Мастерс 2010
Датум:  
Издание:   9то (мажи)
2ро (жени)
Шампиони
Мажи Сингл
Шпанија Рафаел Надал
Жени Сингл
Франција Араване Резаи
Мажи Дабл
САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан
Жени Дабл
САД Серена Вилијамс / САД Венус Вилијамс
Мадрид Мастерс
 < 2009 2011 > 

2010 Мадрид Мастерс (познат и како Мутуа Мадрилења Мадрид Опен (англиски: Mutua Madrileña Madrid Open) поради спонзорски причини) беше изигран на отворено на земјена подолга во Парк Мензанарес во Мадрид, Шпанија од 7 мај – 16 мај. Ова е 9-то издание од овој настан во АТП и 2-ро во ВТА. Овој турнир е класифициран во АТП Мастерс 1000 турнирите во 2010 АТП Светски Тур и во ВТА Премиер турнирите во 2010 ВТА Тур.

АТП Учесници[уреди | уреди извор]

Носители[уреди | уреди извор]

Играч Националност Рангинг* Носител
Роџер Федерер  Швајцарија 1 1
Рафаел Надал  Шпанија 3 2
Енди Мареј  Обединето Кралство 4 3
Робин Содерлинг  Шведска 7 4
Енди Родик  САД 8 5
Фернандо Вердаско  Шпанија 9 6
Жо-Вилфред Цонга  Франција 10 7
Марин Чилич  Хрватска 11 8
Давид Ферер  Шпанија 12 9
Микаил Јужни  Русија 15 10
Томаш Бедрух  Чешка 16 11
Гаел Монфилс  Франција 18 12
Џон Иснер  САД 21 13
Сем Кјури  САД 22 14
Станислас Вавринка  Швајцарија 23 15
Томаз Белучи  Бразил 26 16
  • Рангинзите се според мај 3, 2010.

Други учесници[уреди | уреди извор]

Следниве играчи добија вајлд карти во главната жрепка:

Следниве играчи добија учество во квалификационата жрепка:

Следниве играчи добија место на сружни губитници:

Откажувања[уреди | уреди извор]

Следниве поважни играчи се откажаа од настанот:

Шампиони[уреди | уреди извор]

Мажи сингл[уреди | уреди извор]

Шпанија Рафаел Надал го победи Швајцарија Роџер Федерер, 6–4, 7–6(5)

Жени сингл[уреди | уреди извор]

Франција Араване Резаи ја победи САД Венус Вилијамс, 6–2, 7–5

Мажи дабл[уреди | уреди извор]

САД Боб Брајан / САД Мајк Брајан ги победија Канада Даниел Нестор / Србија Ненад Зимојниќ, 6–3, 6–4

Жени дабл[уреди | уреди извор]

САД Серена Вилијамс / САД Венус Вилијамс ги победија Аргентина Гизела Дулко / Италија Флавија Пенета, 6–2, 7–5

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]