Прејди на содржината

Мадлин Милер

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадлин Милер
Милер во 2013 г.
Роден/а24 јули 1978(1978-07-24)(46 г.)[1]
Бостон, Масачусетс, САД
ОбразованиеБраун Универзитет (БА, МА)
Чикашки Универзитет
Јеил Универзитет
Значајни делаАхиловата песна
Кирка
Значајни наградиНаграда Оринџ за фикција (2012)
мрежно место
Official website

Мадлин Милер (родена на 24 јули 1978 година) е американски романописец, авторка на „Ахиловата песна“ (2011) и „Кирка“ (2018). Милер поминала десет години пишувајќи ја Ахиловата песна додека работела како наставничка по латински и грчки јазик. Романот ја раскажува приказната за љубовта меѓу митолошките фигури Ахил и Патрокле. Книгата ја освои наградата Оринџ за фикција, со што Милер стана четврти дебитант кој ја добил наградата. Таа е добитник на Наградата Алекс за 2019 година.

Биографија

[уреди | уреди извор]

Милер е родена на 24 јули 1978 година во Бостон и израснала во Њујорк и Филаделфија.[2][3] Милер дипломирала на Универзитетот Браун, завршувајќи и диплома и магистерска диплома по класици (2000 и 2001 година, соодветно). Таа започнала да го пишува својот прв роман, Ахиловата песна“, во текот на последната година од додипломските студии, откако ја ко-режирала продукцијата на Троил и Кресида. Рекла дека сцената во драмата што ја прикажува смртта на Патрокле го поттикнала нејзиниот интерес да ја раскаже неговата приказна и ја поттикнала да почне да пишува.[4] Пред овој момент, таа веќе имала длабок интерес за грчката митологија и класици. Нејзината мајка, библиотекарка, почнала да ѝ ја чита „Илијада“ на пет години, а латински почнала да учи на 11 години.[4]

По дипломирањето, Милер продолжила да предава латински, грчки и Шекспир на средношколци.[2][3][5] Додека работела како наставничка, Милер продолжила да работи на нејзиниот роман.[4]

Подоцна студирала една година на Комитетот за социјална мисла на Универзитетот во Чикаго работејќи на докторат и од 2009 до 2010 година на Драмската школа Јеил за МНР по драматургија и драмска критика.[6]

Ахиловата песна

[уреди | уреди извор]

Ахиловата песна, дебитантскиот роман на Милер, бил објавен во септември 2011 година.[3][7] И требале десет години да ја напише книгата.[2][3] Сместен во Грција, романот ја раскажува приказната од гледна точка на Патрокле и врската што се зголемила меѓу него и Ахил.[5] Романот ја доби 17-тата годишна награда за фикција Оринџ.[8]

Кирка, вториот роман на Милер, бил објавен на 10 април 2018 година.[9] Книгата е модерно праскажување од перспективата на Кирка, волшебничка во грчката митологија која е претставена во Одисеја на Хомер. Кирка била рангирана како втора најдобра книга во 2010-тите од страна на Пејст.[10] Тутор Хаус ја рангираше Кирка во своите најдобри книги за студенти на класици во 2021 година. Адаптацијата на книгата во мини серија од 8 дела се очекува од HBO Max.[11] Рик Џафа и Аманда Силвер треба да ја напишат и продуцираат адаптацијата.[12]

Кратка приказна првично објавена како е-книга во 2013 година.[13] Подоцна била издаден во тврд повез во март 2022 година.[14] Романот е прераскажување на грчкиот мит Пигмалион од перспектива на статуата.[13]

Хераклеовиот лак

[уреди | уреди извор]

Кратка приказна содржана во Ахиловата песна, објавена на 7 август 2012 година. Од перспективата на Филоктет, раскажува како го претрпел каснувањето од змија и како бил напуштен од неговите придружници. Голем дел од приказната се одвива како дијалог помеѓу Филоктет и имагинарен Херакле, иако во него се појавуваат и други ликови од Ахиловата песна.

Персефона

[уреди | уреди извор]

Во декември 2021 година, Милер преку Инстаграм објава изјави дека работи на нејзиниот нов роман, за божицата Персефона.[15]

Жанр, стил и влијанија

[уреди | уреди извор]

Милер е позната по пишувањето на митолошки реализам.[16] Романите на Милер повторно ги замислуваат приказните од грчката митологија, додека се фокусираат на теми кои таа ги смета за безвременски, како што се дисфункционалните семејства и носталгијата.[17][18] Таа рекла дека смета дека е важно прераскажувањето на Одисеја затоа што е поврзано со „универзални човечки искуства“.[18] Во едно интервју, Милер рекла дека го гледа жанрот како „пропустлив и променлив“[19] но дека нејзините книги може да се окарактеризираат како „или книжевна адаптација или митолошки реализам. Или обична фикција!“.[19] Сепак, Милер вели дека нејзиниот пристап кон оригиналниот материјал бил сосема поинаков за нејзините два романи. Во Ахиловата песна таа зела постоечка приказна „веќе скриена во материјалот“ и за Кирка ги предизвикала класичните текстови со тоа што го извадила гласот на Одисеј и го заменила со гласот на Кирка,[20] по „субверзивно прераскажување“.[21]

Милер изјавила за новинарот од Гардијан дека нејзините инспирации се Дејвид Мичел, Лори Мур, Ен Карсон и Вергилиј.[22] Милер изразила „омраза“ и „висцерална одвратност“ кон книгата „The Fountainhead“ на Ајн Ранд . Како што и самата посочи, ги мрази „идеите зад тоа“. Наместо тоа, таа претпочита книги од Џејмс Хериот и Чинуа Ачебе.

Книга Награда Резултат Уп.
Ахиловата песна (2011) style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Finalist [23]
style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победник [24]
style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победник [8]
style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Honor Book [25]
Цирце (2018) style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победник [26]
style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победник [27]
style="background: #99FF99; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="yes table-yes2"|Победник [28]
style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Finalist [29]
style="background: #FDD; color: black; vertical-align: middle; text-align: center; " class="no table-no2"|Shortlisted [30]

Библиографија

[уреди | уреди извор]

.mw-parser-output .reflist{font-size:90%;margin-bottom:0.5em;list-style-type:decimal}.mw-parser-output .reflist .references{font-size:100%;margin-bottom:0;list-style-type:inherit}.mw-parser-output .reflist-columns-2{column-width:30em}.mw-parser-output .reflist-columns-3{column-width:25em}.mw-parser-output .reflist-columns{margin-top:0.3em}.mw-parser-output .reflist-columns ol{margin-top:0}.mw-parser-output .reflist-columns li{page-break-inside:avoid;break-inside:avoid-column}.mw-parser-output .reflist-upper-alpha{list-style-type:upper-alpha}.mw-parser-output .reflist-upper-roman{list-style-type:upper-roman}.mw-parser-output .reflist-lower-alpha{list-style-type:lower-alpha}.mw-parser-output .reflist-lower-greek{list-style-type:lower-greek}.mw-parser-output .reflist-lower-roman{list-style-type:lower-roman}

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]
 1. Leonard, Sue (September 24, 2011). „Beginner's Pluck“. Irish Examiner. Посетено на June 13, 2012.
 2. 2,0 2,1 2,2 Alter, Alexandra (February 24, 2012). „Rewriting the Story of Achilles“. The Wall Street Journal. Посетено на May 30, 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Alter“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 3. 3,0 3,1 3,2 3,3 Brown, Mark (May 30, 2012). „Orange prize for fiction 2012 goes to Madeline Miller“. The Guardian. Посетено на May 30, 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Brown“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 4. 4,0 4,1 4,2 Cochrane, Kira (2012-06-01). „The Saturday interview: Madeline Miller, Orange prize winner“. The Guardian (англиски). ISSN 0261-3077. Посетено на 2023-06-17. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „:1“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 5. 5,0 5,1 Marsden, Sam (May 30, 2012). „Orange Prize for Fiction goes to Madeline Miller's story of a love affair overshadowed by the Trojan War“. The Daily Telegraph. Посетено на May 30, 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Marsden“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 6. „About Madeline“. madelinemiller.com. Посетено на May 30, 2012.
 7. Ana (December 21, 2011). „Book Review: The Song of Achilles by Madeline Miller“. The Book Smugglers. Посетено на May 30, 2012.
 8. 8,0 8,1 Kellogg, Carolyn (May 30, 2012). „First-time author Madeline Miller wins last-ever Orange Prize“. Los Angeles Times. Посетено на May 30, 2012. Грешка во наводот: Неважечка ознака <ref>; називот „Kellogg“ е зададен повеќепати со различна содржина.
 9. „News - Madeline Miller“. madelinemiller.com (англиски). Посетено на March 18, 2018.
 10. „The 40 Best Novels of the 2010s“. pastemagazine.com (англиски). October 14, 2019. Посетено на November 9, 2019.
 11. Andreeva, Nellie (July 30, 2019). 'Circe' Fantasy Drama From Rick Jaffa & Amanda Silver Based On Novel Gets HBO Max Series Order“. Deadline Hollywood.
 12. Otterson, Joe (July 30, 2019). „HBO Max Orders Greek Mythology Drama 'Circe' From Amanda Silver, Rick Jaffa“. Variety (англиски). Посетено на February 15, 2021.
 13. 13,0 13,1 Chai, Barbara (August 14, 2013). „Read an Excerpt of Madeline Miller's 'Galatea'. Посетено на March 13, 2022.
 14. Brown, Francesca (March 1, 2022). „March 2022's best new books, including memoirs, thrillers, essays, poetry and more“. Stylist. Посетено на March 13, 2022.
 15. Madeline Miller (December 20, 2021). „Madeline Miller on Instagram: "Some news about my current novel-in-progress. I know I said I was working on the Tempest. Turns out the Tempest is going to have to wait. She grabbed me with both hands. #persephone". Посетено на October 25, 2022.
 16. VanRy, Nikki (2018-04-19). „Writing Of Gods And Mortals: A Madeline Miller Interview“. BOOK RIOT (англиски). Посетено на 2023-06-17.
 17. „One Read 2019 - An Interview with Madeline Miller“. thelibrary.org. Посетено на 2023-06-16.
 18. 18,0 18,1 Klein, Ezra (2020-04-24). „Madeline Miller on myth, nostalgia, and how power corrupts“. Vox (англиски). Посетено на 2023-06-17.
 19. 19,0 19,1 Ping, Trisha (2018-03-16). „Interview with Madeline Miller about 'Circe'. BookPage (англиски). Посетено на 2023-06-16.
 20. Wiener, James Blake. „Interview: Circe by Madeline Miller“. World History Encyclopedia (англиски). Посетено на 2023-06-17.
 21. Alter, Alexandra (2018-04-06). „Circe, a Vilified Witch From Classical Mythology, Gets Her Own Epic“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2023-06-17.
 22. „Paperback Q&A: Madeline Miller on The Song of Achilles“. The Guardian. May 1, 2012. Посетено на May 30, 2012.
 23. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име chautauqua.
 24. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име gaylactic.
 25. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име stonewall.
 26. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име athenaeum.
 27. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име goodreads.
 28. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име kitschies.
 29. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име mythopoeic.
 30. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име women's-prize.
 31. Charles, Ron (April 9, 2018). „Review | The original nasty woman is a goddess for our times“. Washington Post (англиски). ISSN 0190-8286. Посетено на April 15, 2018.
 32. Alter, Alexandra (April 6, 2018). „Circe, a Vilified Witch From Classical Mythology, Gets Her Own Epic“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на April 15, 2018.
 33. Preston, Alex (April 8, 2018). „Circe by Madeline Miller review – Greek classic thrums with contemporary relevance“. The Guardian (англиски). Посетено на April 15, 2018.