Мадам Дубари (1919)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мадам Дубари
Мадам Дубари

Мадам Дубари е германски тивок филм од 1919 година за животот на Мадам Ду Бери. Филмот е во режија на Ернст Лубич[1] а истиот е напишан од Норберт Фолк и Ханс Крли. Неговиот алтернативен наслов за дистрибуција на Соединетите држави бил Страст .

Филмот е направен е во студиото Темпелхоф во Берлин. Комплетите на филмот беа дизајнирани од уметничкиот директор Курт Рихтер .

Улоги[уреди | уреди извор]

  • Поле Негри како мадам Дубари, Поранешната Jeanан Воберниер
  • Емил annенингс како Луј XV
  • Хари Лидке како Арманд де Фокс
  • Едуард фон Винтерстин како грофот Jeanан Дубари
  • Рајнхолд Шонцел како министер Избор
  • Елсе Берна како evеневиев де Грамонт
  • Фред Имлер како војвода од Ришелие
  • Густав Чимег како Аигулон
  • Александар Екерт како Пајлет чевлар
  1. Scheunemann, Dietrich (1 January 2006). Expressionist Film: New Perspectives. Camden House. стр. xiii. ISBN 978-1-57113-350-2.