Магуинданао

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
Магуинданао
Провинцискиот грб на Магуинданао
Провинцискиот грб на Магуинданао
Мапа на Филипините со факти за Магуинданао highlighted
Мапа на Филипините со факти за Магуинданао
Регион Автономен Муслимански Регион Минданао (АМРМ)
Главен град Шариф Агуак
Дивизии  
 - Високо урбанизирани градови 0
 - Составни градови 1
 - Општини 22
 - Барангај 279
 - Конгресионални дистрикти 1
Население 28-ма
 - Вкупно (2000) 435.254
 - Густина 163/km² (30-та)
Површина 21-ва
 - Вкупно 4.900,1 km²
Основана 22 ноември, 1973
Јазици Магуинданаонски
Гувернер Дату Андал С. Ампатуан

Магуинданао е провинција на Филипините и се наоѓа во Автономниот Муслимански Регион Минданао (АМРМ). Главен град е Шариф Агуак и се граничи со Јужен Ланао на север, Котабато на исток, Шариф Кабунсуан на запад и Сулран Кударат на југ. На запад излегува на Моро Заливот.

Економија[уреди | уреди извор]

Географија[уреди | уреди извор]

Административна поделба[уреди | уреди извор]

Магуинданао е поделен на 22 општини.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Flag of the Philippines.svg Филипини
Главен град Манила | Метро Манила
Покраини Абра · Северен Агусан · Јужен Агусан · Аклан · Албај · Антике · Апајао · Аурора · Басилан · Батаан · Батангас · Батанес · Бенгвет · Билиран · Бохол · Букиднон · Булакан · Гуимарас · И. Давао · Ј. Давао · С. Давао · Динагат · Замбалес · Ј. Замбоанга · С. Замбоанга · Замбоанга Сибугај · Изабела · Илоило · Ј. Илокос · С. Илокос · Ифугао · Кавите · Кагајан · Калинга · Ј. Камаринес · С. Камаринес · Камигвин · Капиз · Катандуанес · Себу · Кезон · Кирино · Компостела Вале · Ј. Котабато · Котабато · Ла Унион · Лагуна · С, Ланао · Ј. Ланао · Ј. Лејте · Лејте · Магуинданао · Мариндуке · Масбате · З. Мисамис · И. Мисамис · З. Миндоро · И. Миндоро · З. Негрос · И. Негрос · Нова Еција · Нова Вискаја · Палаван · Пампанга · Пангасинан · Планинска покраина · Ризал · Ромблон · И. Самар · С. Самар · Самар · Сарангани · Сигијор · Сорсогон · Султан Кударат · Сулу · Ј. Суригао · С. Суригао · Тави-Тави · Тарлак · Шариф Кабунсуан
Други видови
на поделба
Островски групи | Региони | Градови | Барангај | Законодавни окрузи
Спорни
тeритории
Сабах | Скарборски Гребен | Спретли


Координати: 7°08′N, 124°18′E