Прејди на содржината

Магуба Сиртланова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магуба Гусејновна Сиртланова
15 јули 1912 - 1 октомври 1971
Роден во:Белебеј, Башкортостан, Руско Царство
Починал во:Казан, Башкортостан, Руска СФСР
Служба во:СССР СССР
Род: Советски воздухопловни сили
Период на служба:1941 — 1945 година
Чин:Постар поручник
Единици:46-тите чувари на Таман - ноќен бомбардерски воздухопловен полк
Одличја:Херој на Советскиот Сојуз
Орден на Ленин
Две ордени на Црвеното знаме
Орден на Патриотската војна во 2-рата класа
орденот Црвена ѕвезда

Магуба Сиртланова (татарски: Мәгубә Хөсәен кызы Сыртланова) беше постар поручник во 46-тите чувари на Таман - ноќен бомберски воздухопловен полк, наречен и "Ноќни вештерки", кој ја доби титулата Херој на Советскиот Сојуз за нејзините достигнувања. Таа била етнички татар и член на Комунистичката партија на Советскиот Сојуз од 1941 година.[1][2]

Ран живот

[уреди | уреди извор]

Родена на 15 јули 1912 година во Белебеј, Башкортосан во Руското Царство, таа дипломирала од Башаловското училиште за авијација во 1932 година и се приклучи на летчки клуб - училиште за едрилица во Тбилиси. По почетокот на Втората светска војна таа се пријави во војската во јули 1941 година.[3]

Воена кариера

[уреди | уреди извор]

Сиртланова се вклучила во Големата патриотска војна на 27 декември 1942 година и ја изврши својата прва мисија на 10 февруари 1943 година, како дел од 588-тиот ноќен бомбашки полк, кој подоцна бил преименуван во 46-тите чувари на Таман - ноќен бомбардерски вздухопловен полк. Таа се бореше во Северен Кавказ, Белорусија, Таманскиот Полуостров, Крим, Полска и Прусија. Таа има акумулирано 928 летни часа во борба, извршила 780 летови, пуштила 190 тони бомби на територијата на непријателот и со сигурност летала со нејзиниот авион преку тежок анти-авионски оган и лоши временски услови. Благодарение на прецизноста на нејзините бомбашки напади, таа беше во можност да уништи две железнички станици, две кули, три артилериски единици, четири оклопни возила, депо за гориво и 85 непријателски кампови. За нејзините воени постигнувања во војската, се стекнала со титулата Херој на Советскиот Сојуз на 15 мај 1946 година.

Подоцнежен живот и награди

[уреди | уреди извор]

По Втората светска војна, таа се повлече од војската и работела во една фабрика во Казан од 1951 до 1962 година. Постои улица иманеувана во нејзина чест во Казан, како и споменик и сала.[4] 

Таа починала на 1 октомври 1971 година и била погребана во гробиштето Ново-Татар Слобода.[3]

Награди и признанија

[уреди | уреди извор]
 • Херој на Советскиот Сојуз,[5]
 • Орден на Ленин
 • Две ордени на Црвеното знаме[6][7]
 • Орден на Патриотската војна во 2-ра класа[8]
 • Орденот Црвена ѕвезда[9]
 • разни кампањски и јубилејни медали

Поврзано

[уреди | уреди извор]
 1. Sakaida, Henry (2012-04-20). Heroines of the Soviet Union 1941–45 (англиски). Bloomsbury Publishing. ISBN 9781780966922.
 2. „Сыртланова Магуба Гусейновна“. airaces.narod.ru. Посетено на 2018-02-06.
 3. 3,0 3,1 „Сыртланова Магуба Гусейновна“. www.warheroes.ru. Посетено на 2018-01-05.
 4. „Улица Сыртлановой“ (руски). Посетено на 2018-02-09.
 5. „Сыртланова Магуба Гусейновна, Герой Советского Союза (Орден Ленина и медаль «Золотая звезда»)“. pamyat-naroda.ru. Посетено на 2018-04-01.
 6. „Сыртланова Магуба Гусейновна, Орден Красного Знамени (1943)“. Посетено на 2018-04-01.
 7. „Сыртланова Магуба Гусейновна, Орден Красного Знамени (1945)“. Посетено на 2018-04-01.
 8. „Сыртланова Магуба Гусейновна, Орден Отечественной войны II степени“. Посетено на 2018-04-01.
 9. „Сыртланова Магуба Гусейновна, Орден Красной Звезды :: Документ о награде :: Память народа“. Посетено на 2018-04-01.