Магомедгаџи Нуров

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магомедгаџи Нуров
Magomedgaji Nurov.JPG
Магомедгаџи Нуров на Светското првенство во борење 2021 во Осло, Норвешка
Лични податоци
Изворно имеМагомедгаджи Омардибирович Нуров
Националностмакедонска
Роден(а)19 април 1993 (1993-04-19) (30 г.)
Махачкала, Дагестан, Русија
Висина183 cm
Спорт
ЗемјаМакедонија
СпортАматерско борење
ДисциплиниСлободен стил

Магомедгаџи Омардибирович Нуров (19 април 1993; Махачкала, Дагестан, Русија) - борач во слободен стил кој се натпреварувал за руската репрезентација, а сега ја претставува Македонија. По националност е Авар. Учествувал на Олимпијадата во Токио во 2020 година, каде бил знаменосец за Македонија на церемонијата на отворање[1].

Спортска кариера[уреди | уреди извор]

Ученик на спортското училиште во Махачкала „Гамид Гамидов“, учел кај тренерот Анвар Магомедгаџиев. Во 2012 година го освоил 8-то место на Светското младинско првенство во Тајланд[2]. Во јануари 2017 година, тој станал шампион на Бундеслигата со клубот Вајнгартен[3]. Во 2018 година, победил на Средоземните игри во Тарагона, со што станал првиот Дагестанец што го освоил овој турнир[4]. Во септември 2019 година, на Светското првенство во Нур-Султан, освоил бронзен медал[5].

Спортски резултати на меѓународни натпревари[уреди | уреди извор]

За Русија[уреди | уреди извор]

  • Светско младинско првенство во борење 2012 - 8

За Македонија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Уроженец Дагестана стал знаменосцем сборной Северной Македонии на закрытии Олимпиады в Токио“. Архивирано од изворникот на 2021-08-13. Посетено на 2021-08-13. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  2. „Удачно сложился для россиян первый день на первенстве мира в Таиланде“. Архивирано од изворникот на 2019-09-06. Посетено на 2019-09-18. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  3. „Магомедгаджи Нуров – чемпион Бундеслиги“. Архивирано од изворникот на 2019-09-16. Посетено на 2019-09-18. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  4. „Магомедгаджи Нуров - чемпион турнира по вольной борьбе в рамках Средиземноморских Игр“. Архивирано од изворникот на 2019-04-13. Посетено на 2019-09-18. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)
  5. „Казахстанец Ергали уступил бронзовую медаль македонцу на ЧМ в Нур-Султане“. Архивирано од изворникот на 2021-08-13. Посетено на 2021-08-13. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

  • Magomedgaji Nurov at United World WrestlingEdit on Wikidata
  • Magomedgaji Nurov at OlympediaEdit on Wikidata